18. mai 2022

Selgusid viis parimat Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti kuraatorikonkursi tööd

Eesti paviljon Veneestia Arhitektuuribiennaalil 2021; foto Samuele Cherubini

9. juunil kell 15.00 oodatakse kõiki kultuurihuvilisi Eesti Arhitektuurimuuseumisse, kus esitletakse Veneetsia Arhitektuuribiennaal 2023 Eesti paviljoni kuraatori konkursi viite parimat projekti. Võidutöö selgub hiljemalt juuni keskpaigaks. 

Viie parima kavandi autorite meeskonnad selguvad 9. juunil avaliku esitluse käigus, kui projekti meeskonnad selgitavad žüriile, miks nende töö peaks esindama Eestit Veneetsia Arhitektuuribiennaalil 2023. Teise vooru pääsesid kavandid märgusõnadega: Triiv, Kamuflaaž, Inimene on oluline; väike on ilus, Convincing Architecture ja Kodupeatus.

Valiku teinud žüriisse kuulusid Eesti näituse komissar ja Eesti Arhitektuurikeskuse juhataja Raul Järg, arhitekt Raul Kalvo, 2021. aasta Eesti väljapaneku kaaskuraator Jiri Tintera, Kultuuriministeeriumi arhitektuuri- ja disaininõunik Veronika Valk-Siska, Eesti Arhitektuurimuuseumi direktor Triin Ojari, kunstiteadlane ja kuraator Maria Arusoo ning arhitektuuriteadlane Andres Kurg.

Eesti Arhitektuurikeskuse juhi Raul Järgi sõnul laekus võistlusele nii sotsiaalseid teemasid puudutavaid töid kui ka tänaseid maailma sündmusi peegeldavaid ettepanekuid. „Loodame väga, et žürii töö tehakse teises voorus veel keerulisemaks ning Eestit läheb järgmisel aastal Veneetsiasse esindama projekt, mis puudutaks nii kohalikku kui ka rahvusvahelist publikut,“ lisas Järg.

Teises, 9. juunil toimuvas voorus tuleb esitatud näituse kirjeldust edasi arendada vastavalt žürii antud kommentaaridele ja küsimustele, esitada nägemus näituseruumi kujundusest koos illustreerivate piltidega, kataloogi jt teavitusmaterjalide koostamise põhimõtted ning detailne eelarve.

Võistluse eesmärk on leida parim kontseptsioon, mis kasvatab meie arhitektide ja nende loomingu nähtavust maailmas. Võistlusele oodatakse arhitektide, kunstiteadlaste, disainerite, sisearhitektide jt arhitektuurivaldkonnaga seotud erialase taustaga kuraatorite ettepanekuid. Lisaks kohalikele arhitektidele on Eesti väljapaneku ideevõistlusele oodatud osalema ka rahvusvahelised kuraatorid ja valdkonna professionaalid – teoreetikud ja tegevarhitektid.

 

Vaata ka konkursi käigus esile kerkinud küsimusi.

 

XVIII Veneetsia arhitektuuribiennaal avatakse 20. mail 2023 ning selle peakuraator on Lesley Lokko. Peateemat pole veel hetkel välja kuulutatud. Eesti on seni osalenud Veneetsia biennaalil kümme korda. Viimati, aastal 2021, esindas Eestit Veneetsias ekspositsioon „Plats! Väärikas kahanemine“, mis uuris kahanevate linnade elukeskkonna kvaliteedi parandamist.

Veneetsia XVIII arhitektuuribiennaali Eesti väljapaneku produtsent ja rahvusvahelise kuraatorivõistluse korraldaja on Eesti Arhitektuurikeskus, kaaskorraldajaks Eesti Arhitektide Liit, koostööpartnerid Kultuuriministeerium ja Eesti Kultuurkapital.

Eesti Arhitektuurikeskuse missioon on Eesti nüüdisarhitektuuri ja linnaehituse edendamine, arhitektuurialase teadlikkuse kasvatamine ning Eesti arhitektuuriekspordi arendamine. Lisaks Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti näituse produtseerimisele korraldab EAK Tallinna Arhitektuuribiennaali (TAB), organiseerib arhitektuuriekskursioone ning viib ellu mitmeid teisi arhitektuurialaseid eriprojekte.

Küsimused ja täiendav info:
Anna Lindpere
Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti näituse produtsent
veneetsia@arhitektuurikeskus.ee