23. mai 2022

Vanalinna Linnafoorum „Vana linna uus võimalus?” toimub 14.-15. juunil

Vanalinna Linnafoorum: „Vana linna uus võimalus?", foto Rasmus Jurkatam

14.–15. juunil toimub Von Krahli Teatris Vanalinna Linnafoorum, kus ruumiloome eksperdid, kogukonnaliikmed, ettevõtjad ja linnajuhid osalevad ruumi analüüsivates aruteludes, mille eesmärk on jõuda konkreetsete ettepanekuteni, kuidas ja mida peaks senisest teisiti tegema, et hoida vanalinna elatavust ja mitmekesist kasutust nii lühikeses kui ka pikas perspektiivis.

Vanalinn on muutumas muuseumiks, kuhu kohalikul elanikul pole enam ei põhjust ega vajadust minna. Püsielanike arv ning neile vajalike teenuste hulk vanalinnas on püsivas languses, kuna viimased on suures osas suunatud turistidele. Lisaks elanikele plaanib sealt välja kolida ka mitu suurt riigiasutust, mis muidu igapäevaselt n-ö tavalisi linlasi vanalinna toovad.

Vanalinna Linnafoorumi eesmärk on leida lahendusi, kuidas arendada ja hallata vanalinna nii, et see oleks mitmekesine linnasüda ja toimiv elukeskkond. Suuresti arutatakse Linnafoorumil kahel laial teemal: vanalinn kui mitmekesine, aktiivne ja tihe avalik ruum ning vanalinn kui paik, kuhu koonduvad paljud erinevad tegevused.

„Praegune turismikriis on võimalus nügida vanalinna arengut uude suunda: loodetavasti sellisesse, kus toimub aktiivne linnaelu, kuid samas tänavad on jalutamiseks, mitte trügimiseks; kus kohalik elanik ei pea tundma, et elaks nagu imelikus hotellis, sest naabrid vahetuvad iga päev; kus on õhtuti piisavalt vaikne, et panna lapsed magama, ning olemas munitsipaallasteaed, kuhu neid hommikul viia,” kommenteerib Vanalinna Linnafoorumi kuraator ning muinsuskaitsja Triin Talk.

Tallinna abilinnapea Madle Lippuse sõnul on linna eesmärk suunata vanalinna arengut nii, et see muutuks jälle osaks aktiivsest linnasüdamest. „Nii lahenduste leidmiseks kui ka edaspidiseks elluviimiseks on oluline erinevate valdkondade omavaheline koostöö. Linnafoorumi formaat sobib selliseks koostööplatvormiks hästi ja loodame väga, et selle käigus tekib ka selliseid ettepanekuid, mida saaksime hakata kohe ellu viima.“

Vanalinna Linnafoorum toimub Eesti Arhitektuurikeskuse ja Tallinna Strateegiakeskuse ruumiloome kompetentsikeskuse koostöös. Linnafoorumi tulemus on sisend Tallinna vanalinna muinsuskaitseala kaitsekorra (MKA), vanalinna arengukava (Kesklinna LOV) ja Kesklinna üldplaneeringu (RLKK) koostamisele.

Linlased, vanalinna residendid ja teised linnaruumi- ja arhitektuurihuvilised on oodatud tasuta kuulama Linnafoorumi lühiloenguid 14. juunil kell 9-13 ning arutelude tulemusi ja tuleviku-vanalinna visioonide tutvustust 15. juunil kell 16-18 Von Krahli Teatri salongis. Mõlemat osa saab jälgida ka otseülekandes Eesti Arhitektuurikeskuse Facebooki lehelt.

Täpse ajakava ning osalejad avalikustame peatselt – jälgi Linnafoorumi Facebooki üritust!

Eesti Arhitektuurikeskuse ruumiloomele keskenduvad Linnafoorumid said alguse 2009. aastal, olles praeguseks toimunud 16 korral seitsmes Eesti linnas ja vallas, viimati 2022. aasta aprillis Viljandis. Linnafoorumid on kahepäevased, formaadilt veidi häkatonide sarnased sündmused. Arutelude fookuses on alati kindlad ruumistikud ning sellega seotud küsimused, mille kaudu soovitakse jõuda seatud eesmärkideni, nagu laiem avalikku ruumi puudutav diskussioon, elukeskkonna väärtustamine ning konkreetsed ettepanekud muudatusteks.

Linnafoorumi pressimaterjali leiad siit.

Küsimused ja täiendav info:
Ronja Soopan, Vanalinna Linnafoorumi projektijuht ronja.soopan@arhitektuurikeskus.ee