Vabaduse Väljak

Arhitekt

Alver Architects

Asukoht

Tallinn

Pindala

8100m2

Ehitusjärk

Valminud 2009

Klient

Tallinna Linnavalitsus

Fotod

Kaido Haagen, Alver Architects

Tüpoloogia

Ajalooline, Maastiku- ja linnaplaneerimine, Avalikud projektid

Sildid

Avalik, Renoveeritud, Väljak, Tallinn, Linn, Võistlus, Uus linna piirkond

Vabaduse väljak on Tallinna esindusväljak, kus toimuvad üritused, mis varieeruvad militaarparaadidest kunstisündmusteni. Esimesed katsed väljakut ümber kujundada moodsaks linnakeskkonnaks leidsid aset 1990. aastatel, eesmärgiga sobitada siia nii esindusfunktsioone kui ka igapäevast tänavamelu. Üle kümne aasta kestnud protsessi tulemusel valmis esimene etapp, mille osaks oli vaadetele avatud bastionimüürid, kaldteed ja pinnad, arheoloogilisi väärtusi markeeriv sillutis, vajaduspõhiselt liigutatav haljastus ning mitmed muud kujunduselemendid. Üldist kompositsiooni lõhub väljaku projektist eraldiseisvalt kavandatud  Vabadussammas.

Ülesandepüstitusest lähtuvalt on väljak kujundatud kolmemõõtmelise maastikuna, mitte lõputu lameda maatükina. Väljak koosneb hulknurga kujulisest platsist, mille all on parkla 200 autole ning sellega liitub lõunaküljel lai trepistik. Trepistik läheb üle jalakäijate tunneliks, millele on liidetud mitmed äripinnad ja katuseakendega suur näitusesaal. Läänepoolne, seni lõpuni ümber ehitamata osa väljakust jätkub piki bastionimüüri edelasse. Osaks väljaku kujundusest on katusega kaetud ühistranspordi peatus, mille seinad aitavad väljakut eraldada tänavamürast ja sealsest sagimisest. Ruumilise pärandi rõhutamiseks puhastati väljaku läänepiiriks olev bastion sajandite jooksul selle ette kerkinud lisanditest.

Lisaks suurematele arhitektuursetele elementidele annavad väljakule  iseloomu arvukad detailid ja liigutatav pargimööbel. Väljaku sillutiseks on kasutatud 1,2 x 3 m graniitplaate ning vertikaalsust lisavad üleelusuuruses valgustid. Erinevad barjäärid ja rinnatised on tehtud metallist jalgadel seisvatest valmiselementidest. Lõuna suunas laskuv lai trepistik on jagatud kaheks, üks poole kõndimiseks, teine istumiseks ning ühistranspordi peatuse konsoolselt eenduvat osa hoiavad üleval seenekujulised sambad.