17. apr. 2024

Eesti Arhitektuurikeskus käivitab täna arhitektidele Ringse Arhitektuuri Kiirendi

RAK avaseminar. Foto: Andrea Tamm

Täna, 17. aprillil käivitab Eesti Arhitektuurikeskus koostöös Ettevõtluse Arendamise Sihtasutusega Ringse Arhitektuuri Kiirendi (RAK) ehk laiaulatusliku koolitusprogrammi arhitektide keskkonnasäästlike ehitusalaste teadmiste suurendamiseks ja valdkonna ekspordivõimekuse tõstmiseks. 

Projekti laiem eesmärk on tõsta arhitektide konkurentsivõimet ringse ja keskkonnasäästliku projekteerimise valdkonnas, suurendada konkurentsivõimet välisturgudel ning edendada jätkusuutliku ruumiloome diskussiooni ja teadmussiiret arhitektuurivaldkonna praktikute ja akadeemia vahel.  

“Otsustasime osaleda, sest pidevalt on tunne, et räägime kõik keskkonnasäästlikkusest ja parandamisest, kuid suures plaanis teeme projekte ikka samamoodi, kui viimased kümme aastat. Teadmised sellest valdkonnast on puudulikud, levib palju rohepesu-maigulisi loosungeid, mille õnge on lihtne sattuda. Ootame inspiratsiooni ja teadmisi, kuidas meie sektoris maailma paremaks muuta.” põhjendab Inke Eek büroost Eek & Mutso RAK-is osalemist.

RAK-iga on liitunud 17 Eesti eesrindlikumat arhitektuuribürood, nende hulgas Kadarik ja Tüür, Arhitekt Must, Salto, Kavakava, Pluss, b310, Eek & Mutso jt.

“Arhitektuuribüroodele suunatud koolituskava napid kohad täitusid oodatust mitmeid kordi kiiremini,” rõõmustab Eesti Arhitektuurikeskuse juht Hannes Praks ja lisab: “See näitab, et meie arhitektid on huvitatud enese harimisest keskkonnasäästliku ja ringse arhitektuuri vallas ja tahavad oma võimekust tõsta. Meil on väga hea meel, et EAS nõustub selle vajalikkusega ja pani rahaliselt õla alla ning toetab programmi Euroopa Liidu vahenditega.”

Ringse Arhitektuuri Kiirendi programm keskendub arhitektuurivaldkonnas aktuaalsetele keskkonnasäästlikele suunistele, mis kajastuvad Eesti ja Euroopa Liidu arengukavades ja strateegiates. RAK hõlmab seminare, õppereise, töötube ja häkatoni. Kahe aasta jooksul jagavad õppeprogrammis osalejatele oma teadmisi ligi 70 lektorit, õppejõudu ja eksperti Eesti Kunstiakadeemiast, Taltechist, RKAS-st ning Lääne- ja Põhja-Euroopa arhitektuuribüroodest, ehitussektorist ja arhitektuuriülikoolidest.

RAKi raames planeeritakse ka avalikke seminare, kuhu oodatakse kõiki huvilisi.

Ringse Arhitektuuri Kiirendi programmi koostasid kestliku arhitektuuri strateeg Andrea Tamm ja materjaliringluse strateeg Mariann Drell, nõustasid Arhitektuurikeskuse juht ja ringsete materjalide praktik Hannes Praks ning hoonete süsiniku jalajälje ekspert Kadri-Ann Kertsmik.

Koolitusprogrammi läbiviimist kaasrahastab Euroopa Liit perioodi 2021-2027 ühtekuuluvus- ja siseturvalisuspoliitika fondi rakenduskavade vahenditest.

Loe lisaks: https://eestiarhitektuur.ee/tegevus/ringse-arhitektuuri-kiirendi/

Lisainfo

Andrea Tamm
andrea@arhitektuurikeskus.ee