10. mai 2022

Eesti-Iirimaa ühisnäitus „Mu maja pole puudest, mis kasvavad kodu taga metsas“ pälvis Iiri Arhitektuuriühingu (AAI) auhinna!

AAI auhinna võitjad

Auhinnatud näitus, mis tegi kummarduse puidu „salajasele elule“ saematerjalist arhitektuuri selgrooks saamiseni, oli aasta alguses näitamisel Iirimaal, Solstice kunstikeskuses. Seda kureeris Eesti-Iiri arhitektide meeskond – Alder Architects Dublinist (St John Walsh) ja b210 Arhitektid Tallinnast (Aet Ader, Helmi Marie Langsepp ja Mari Möldre).

“Puit kui looduslik ehitusmaterjal sisaldab unikaalset rikkust, mida mõjutavad paljud tegurid, sealhulgas kliima ja topograafia. Olenemata sellest, kas ehitusplats asub metsa kõrval või mitte, on ehituses kasutatav puit läbinud tööstusliku otsustusprotsessi, mis dikteerib selle lõplikud füüsikalised omadused. Selle tõlkimise käigus, kus puitu käsitletakse sageli sarnaselt teiste elutute materjalidega, ohverdatakse puu ainulaadsus transporditavuse, struktuurilise järjepidevuse ja kasutatavuse nimel,” avavad näituse tagamaid Wood Works 2022 kuraatorid.

Osalevate arhitektuuribüroode hulka kuulusid Hannigan Cooke Architects, Joseph Mackey Architects, OGU Architects, Robert Bourke Architects, Wrkshop Architects Iirimaalt ning Creatomus Solutions, Paco Ulman & Kaja Pae, Peeter Pere Architects, Ruumiringlus ja Studio Kuidas Eestist.

„Mu maja pole puudest, mis kasvavad kodu taga metsas“ oli Eesti ja Iirimaa vahelise loomingulise algatuse ning rändnäitusprogramm Wood Works tulemus, mille Eesti Arhitektide Liit (EAA) lõi koostöös Eesti Arhitektuurikeskuse (EAK) ja Iiri Arhitektuurifondiga (IAF)

Näituse kujundas Roji, graafiline kujundus StuudioStuudio. Wood Worksi projekti toetas Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse Euroopa Regionaalarengu Fond („PuuExpo“ projekt nr EU52724), lisaks toetasid näitust Iirimaa Kunstinõukogu, Eesti Kultuurkapital, Enterprise Ireland ja Meathi maakonnavalitsus.

Iiri Arhitektuuriühing (AAI) asutati 1896. aastal, et edendada arhitektuuri ja sellega seotud teaduste ja kunstide õpet ning olla ühenduslüliks suhtluses liikmete ja teiste arhitektuurihuviliste inimeste vahel.