04. dets. 2020

Kingi jõulukuuks arhitektuuriseiklusi

Foto: Lisett Kruusimäe

Eesti Arhitektuurikeskus kutsub avastama ja kinkima jõulukuuks oma lähedastele, töökaaslastele või sõpradele arhitektuurielamusi. Hetkel oleme avanud kahe ikoonilise hoone uksed – Tallinna Linnahall ja Balti Manufaktuur. Mõlemas hoones on võimalik liikuda hajutatult, mistõttu on tegemist väga turvalise viisiga kultuuri nautimiseks.

Kingituse tegemine on lihtne. Vali välja, millisele ekskursioonile ja mis keeles sooviksid piletid osta ning teavita kingisaajat, millisele seiklusele ta täpsemalt viid.

Piletid on müügil Fienta keskkonnas.

Foto: Lisett Kruusimäe

Linnahall on osa hoonetekompleksist, mis ehitati 1980. aasta XXII Moskva olümpiamängude Tallinnas toimunud purjeregati võõrustamiseks. Hoone projekteeris Raine Karp koos Riina Altmäe ja Ülo Sirbiga 1976. aastal. Tegemist on ühe silmapaistvaima näitega Eesti nõukogudeaegsest arhitektuurist Tallinnas.

2019-nda aasta suvel toimusid Tallinnas esimest korda ulatuslikud filmivõtted Hollywood’i suurproduktsiooni tarbeks kui linna eri paikades toodeti Christopher Nolani film TENET. Kõige omanäolisem ja huvitavam koht, mis Tallinnas võttepaigana valituks osutus, oli just Tallinna Linnahall, mis täitis filmis Kiievi Ooperiteatri rolli. Hoone võlus filmitegijaid eeskätt oma monumentaalse auraga.

Milline on Tallinna Linnahalli ajalugu, milline Nolani filmi võttepaigaks olnud hoone seest välja näeb ning muud põnevat kuuleb juba ainulaadse ekskursiooni käigus.

Piletid:

Eestikeelne ekskursioon

Venekeelne ekskursioon

Foto: Tõnu Tunnel

Balti Puuvillavabrik on olnud Tallinna suurimaid tööstuskomplekse, mis oma enam kui 120-aastase ajalooga pakub avastamist nii arhitektuuri- kui ajaloohuvilisele. Hoone ehituse planeerimisega alustati 1898. aastal arhitekt Rudolf Otto von Knüpfferi projekti järgi ja valmides oli manufaktuurihoone oma 230 m pikkusega Tallinna suurimaid hooneid üldse.

Puuvill, mida vabrikus töödeldi, jõudis Eestisse üle kogu maailma – nii Ameerika Ühendriikidest, Brasiiliast kui Egiptusest. Manufaktuur oli üks suuremaid ettevõtteid Tallinnas, kus naised olid väga hinnatud tööjõud ning teenisid oma töö eest ka väärilist palka. Tööstus lõpetas oma töö lõplikult 2006-ndal aastal, pärast mida on hoonetekompleks seisnud suures osas tühjana.

Täna arendab manufaktuuri piirkonda Hepsor kinnisvara, kes on territooriumile planeeritud hulgaliselt erinevaid elu- kui äriruume, samuti unikaalset linnakeskkonda linnarahvale.

Tänu Arhitektuurikeskuse ekskursiooniprogrammile on võimalik Puuvillavabriku põnevast ajaloost ja lugudest osa saada selle hüljatud ilus, enne kui hoonetekompleks teeb läbi oma taassünni.

Piletid:

Eestikeelne ekskursioon

Venekeelne ekskursioon