24. juuli 2024

Lugemissoovitus: Õppereisil Oslosse nägid Eesti arhitektid, kuidas lammutamisel kogutud materjalidest saab ehitada kasvõi suure kontorihoone

Vertikal Nydaleni katuseterrassil. Foto: Mariann Drell

Ringse Arhitektuuri Kiirendi esimesel õppereisil käinud arhitektid said uurida kontorihoonet, mille kohta võõrustajad naljatlesid, et seda saab võrrelda palverändurite mekaga, kuhu kestliku arhitektuuri viljelejad ja propageerijad rännakuid teevad.

Sel aastal käivitas Eesti Arhitektuurikeskus Ringse Arhitektuuri Kiirendi (RAK) ehk koolitusprogrammi arhitektide keskkonnasäästlike ehitusalaste teadmiste suurendamiseks ja valdkonna ekspordivõimekuse tõstmiseks. RAKi osa on mitmed õppereisid, kus tutvutakse Euroopa kestliku ja ringse arhitektuuri arengutega, õpitakse kolleegide kogemustest ja katsetustest. Õppereisid toimuvad Oslosse, Brüsselisse, Kopenhaagenisse ja Zürichisse, kus külastatakse ringsete ja kestlike ehitusmaterjalide ning uuenduslikke tehnoloogiaid rakendavaid projekteerimis- ja ehitusvaldkonna ettevõtteid ning nende objekte, aga ka avaliku sektori asutusi ja ülikoole.

Esimese poolaasta õppereisidel tutvustavad oma ettevõtete tegemisi ja projekte näiteks: Snøhetta, MAD Architecten, Oslotore, FutureBuilt, Rotor DC ja BC Architects & Materials,
Büro Juliane Greb ja Bento Architects. Esimene RAKi õppereis toimus 2024 juunikuus ja kogetust ning õpitust jagavad oma mõtteid Eesti Arhitektuurikeskuse RAKi programmi koostajad Andrea Tamm, Mariann Drell ja Hannes Praks ning õppereisil osalenud arhitekt Johan Tali arhitektuuribüroost Molumba.

Loe edasi Ehituslehest siin.