Digital Blocks

Arhitektid

Gilles Retsin Architecture
Gilles Retsin
Ivo Tedbury
Oscar Walheim

Asukoht

Ahtri 2, Tallinn

Ehitusjärk

Valminud 2017

Insenerid

Manja van de Worp, YIP Structural Engineering London 

Ehitajad

Isaie Bloch, Ward Delbeke, Gilles Retsin, Kevin Saey, Ivo Tedbury, Oscar Walheim

Klient

Tallinna Arhitektuuribiennaal 2017

TAB Volunteers

Mari Poom, Ra Puhkan, Mia Peil, Elsbeth Aarsalu, Katariina Mustasaar, Henri Ingelman 

Akadeemilised partnerid

The Bartlett School of Architecture, UCL Design Computation Lab, Eesti Kunstiakadeemia

Fotod

Studio Naaro

Tüpoloogia

Installatsioonid

Digital Blocks on 2017. aasta Tallinna Arhitektuuribiennaali installatsioonikonkursi võidutöö. Konkurssiga kutsuti osalejaid üles välja arendama loovat lahendust ajutisele avaliku ruumi installatsioonile ning seejuures ära kasutama ka innovaatilisel viisil Eesti puitmajatootjate tootmisvõimalusi ja -võimekust. Installatsioonid pidid juhinduma TAB 2017 peateemast ehk biotehnoloogia potentsiaalsest rollist arhitektuuris ja linnadisainis. Biennaali kuraatorid ootasid osalejatelt tulevikku vaatavaid mudeleid, mis annaksid mõtteainet bioloogilise iseorganiseerumise, arvutustehniliste materjalide ja algoritmilise enesedisaini rolli kohta tuleviku biolinnades.

Võidutöö näitas üles kriitilisust eelneva kümmekonna aasta jooksul arhitektuurikoolide, uurimisinstituutide ja entusiastide poolt konstrueeritud parameetriliste paviljonide lahenduste suhtes. Kõik need niinimetatud „parameetrilised paviljonid“ on silmapaistvalt sarnased – nad põhinevad kas pinnal või koorikul, mis on jagatud tuhandeteks erinevateks tükkideks ning siis soovitud kujul taas kokku pandud.

Võidutöö pakkus välja seeria lihtsaid ehitusklotse, mida sarnaselt LEGO klotsidele on võimalik kokku panna väga erineval moel. Need põhinevad ebastandartsel 18mm välitingimustesse sobival ja Eestis lihtsalt kättesadavl vineerplaadil. Iga plaat lõigatakse CNC masinaga tükkideks ning saadud tükkidest komplekteeritakse need ehitusliku kandevõimega klotsideks. Klotside valikus on sirged ning 45, 90 ja 135 kraadise nurgaga elemendid, mis on projekteeritud pidama vastu pea igas ehituslikus situatsioonis. Ilmastiku eest kaitseks on klotsid kaetud musta tõrva või värnitsaga.Installatsiooni valmistamisel kasutati 380 m2 vineeri, millest valmistati 80 klotsi. Kogu tootmine leidis aset Tallinnas, koostöös kohalike tootjatega.