Maanteemuuseumi Õueala

Arhitektid

Karli Luik
Maarja Kask
Pelle-Sten Viiburg
Ralf Lõoke
Salto Architects

Võistlus

2004, 2. koht

Varbuse

Varbuse, Põlva maakond

Pindala

13 000m2

Ehitusjärk

1. faas valminud 2010

Klient

Eesti Maanteemuuseum

Fotod

Karli Luik, Pelle-Sten Viiburg, Nathan Willock

Tüpoloogia

Maastiku- ja linnaplaneerimine, Avalikud projektid

Sildid

Võistlus, Haridus

Eesti Maanteemuuseumi väliala on näitlik segu erinevatest kihistustest. See ei toimi mitte ainult informatiivse eksponaadina, vaid sobib nii erinevaiks aja veetmise viisideks kui ka looduslike ja tehislike maastike kogemiseks. Kõik see on esitatud põneva omavahelise dialoogina, mis on ühtaegu ka maastikukunsti teos. Loodud keskkond on ühtaegu nii mänguline kui ka efektne, ambivalentsus muudab selle väga intrigeerivaks. Väliekspositsiooni kontseptsioon matkib teed, mida mööda liikudes avanevad külastaja ees eriilmelised maastikud.

Väliala kujutab endast pikka number 8 kujulist rada, kus erineva funktsiooniga ja mõõtkavaga maastikukarakterid on paigutatud teineteise kõrvale justkui koomiksiriba. Kogu ekspositsiooni tarbeks vajalik maht on maasse kaevatud Lõuna-Eesti künklikul maastikul, segamata nii ümbritseva loodusliku keskkonna nautimist. Süvendi sügavus varieerub kümnest sentimeetrist nelja meetrini ning seetõttu on 13 000 m2 suurune väliekspositsiooni kaugelt vaadates vaevumärgatav. Tehislikud ja loomulikud maastikud on selgelt eristatud, kuid neid on siiski on käsitletud võrdsetena.

Süvendi tugiseinad on valminud terasbetoonist ning seda täiendavad puitpaneelidest “pesad” (piletikassa, suveniiripood ja tualetid), autentsed ajaloolised objektid (teeäärne kõrts, bensiinijaam, sild, raudtee relsid jne) ning graafiline disain, mis kõik aitavad pehmendada muidu taristule omaselt kõledavõitu ehitist. Muuseumikeskkonnana jätkab see püsiekspositsiooni loogikat – argiselt monotoonne teema on muudetud põnevaks kaasahaarava esitlusviisiga.