05. apr. 2022

Arhitektuurirännak „Tallinna elektrijaamast Kultuurikatlaks”

Foto: Kaupo Kalda

Vaata tuuride ajagraafikut ja osta pilet siit (eesti keeles)

Saage osa uuest Eesti Arhitektuurikeskuse rännakust, mis tutvustab teile, kuidas Tallinna Gaasivabriku territooriumile rajatud toonasest Eesti suurimast elektrijaamast sai tänaseks rahvusvaheliselt tuntud unikaalne sündmuskeskus Kultuurikatel.

Hoonetekompleksi ajalugu algab 1902. aastast, kui arhitekt Hans Schmidt‘i projekti alusel käivitati Tallinna Linna Elektri Keskjaama ehitus – sama aasta lõpuks valmisid ka juba esimesed elektrijaama aurukatlad.

Suurem ‘kultuuriplahvatus’ toimus industriaalkompleksis 1977. aastal, kui Andrei Tarkovski filmis seal oma maailmakuulsa kultusfilmi „Stalker“.

Millised olid arhitektide mõtted ja plaanid kui elektrijaama tööstuskompleksi hakati ümber kujundama selle praegusesse funktsiooni? Kuidas selle hoone tegevus hiiglasliku sipelgapesana täna toimib ning mis majas veel tehakse peale suurte sündmuste?

Paljud inimesed on külastanud Kultuurikatla suuremaid sündmuspindasid, kuid vähesed on tuttavad hoone ‘lavataguse maailmaga’. Nii on hoones nt mitusada töökohta ning unikaalse interjööriga kontoripinnad, elektrijaama tornid on Tallinna selle rannapiirkonna ühed kõrgeimad punktid, kust avaneb imeline 360 kraadine vaade – Kultuurikatla torniterrassid on ühed vähesed kohad Tallinnas, kus on võimalik üheaegselt vaadelda nii Tallinna vanalinna kui moodsat ‘City’it’!

Tuur kestab kokku 75 minutit ning ekskursioonid toimuvad eesti ja peatselt ka vene keeles.

Eesti Arhitektuurikeskuse poolt korraldatud ekskursioone viivad läbi professionaalsed giidid, keda ühendab huvi arhitektuuri ja selle ajaloo vastu.

Arhitektuurikeskus korraldab huvilistele ka tellimustuure (kuues keeles) erinevates põnevates paikades üle Eesti – huvi korral palume saata päring aadressile info@archtours.ee