14. apr. 2022
TAB 2022 põhiprogramm liidab toidu ja arhitektuuri
Septembris toimuv 6. Tallinna Arhitektuuribiennaal „Söödav; Ehk arhitektuurne ainevahetus“ kutsub arhitekte ja arhitektuurihuvilisi mõtlema jätkusuutliku tuleviku üle, kus kasutatakse ära looduses toimuvaid protsesse ning vähendatakse raiskamist.
Kuni 1. juulini on TAB 2022 pass soodushinnaga. Vaata kõiki pileteid siit. Tallinna Arhitektuuribiennaal ootab tasuta osalema kõiki Ukraina arhitekte. Tasuta passi saamiseks kirjutada info@tab.ee
TAB 2022 peakuraatorid Lydia Kallipoliti ja Areti Markopoulou suhtuvad kriitiliselt tarbivasse ja saastavasse inimeste loodud keskkonda ning kutsuvad kujutama ette arhitektuuri, mis toodab ressursse ning kasutab ja lagundab oma jäätmed. „Keset praegust rahvatervise, kliimamuutuste ja sotsiaalse ebavõrdsuse kriisi on ilmne, et meie tarneahelate nõrkus nõuab uusi kohalike hankimise ja tootmise vorme. TAB 2022 käsitleb küsimust „kust meie toit pärineb” kui loomingulist disainiprobleemi ning tõstatab küsimusi meid ümbritseva keskkonna esteetiliste, kultuuriliste ja kogemuslike omaduste kohta läbi elutsükli,“ selgitasid TAB 2022 peakuraatorid Kallipoliti ja Markopoulou.
Kuraatornäitus “Söödav” toob kokku maailmatasemel disainerid ja arhitektid, kelle teosed on jaotatud viite temaatilisse blokki:
• Metaboolne kodu näitab, kuidas toiduga seotud ainevahetusprotsessid on seotud igapäevaste koduste ruumide ja tegevustega.
Osalejad: Andrés Jaque (Office for Political Innovation, Hispaania/ USA), Hayley Eber ja Mae-Ling Lokko (Cooper Union, Lõuna-Aafrika/USA, Ghana), Alexandre Dubor ja Cristian Rizzuti (IAAC, Hispaania/Prantsusmaa/ Itaalia), Caroline O’Donnell (CODA, USA), Mitchell Joachim (Terreform One, USA), Allison Dring (Made of Air, Saksamaa),Sille Pihlak ja Siim Tuksam (Part, Eesti);
• Kivist mullani esitleb söödavate, taaskasutatud, hästi toimivate ja kompostitavate hoonete mudelite prototüüpide ja hooneosade kollektsiooni.
Osalejad: Lola Ben Alon, Sharon Yavo Ayalon (USA/Iisrael), Iason ja Evangelos Pantazis (Topotheke, Kreeka), Andreas Theodoridis ja Christina Ciardullo (Kreeka/USA), Claudia Pasquero and Marco Poletto (ecoLogicStudio, UK/ Itaalia), Annika Kaldoja ja Kärt Ojavee (Studio Aine, Eesti), Siim Karro, Karl Pärtel ja Erki Nagla (Myceen, Eesti), Chiara Farinea, (IAAC, AAG, Creative Food Cycles, Hispaania/ Itaalia);
• Toit ja geopoliitika tegeleb suuremahuliste territooriumide ja massimigratsiooni teemaga läbi kaartide, jooniste, filmide. Lisaks visualiseerib toidu hankimise teekonda keerulistes keskkonnatingimustes ja konfliktipiirkondades.
Osalejad: Philip Maughan(UK, Saksamaa) ja Andrea Provenzano (Itaalia/Norra), Damiano Cerrone, Jesús López Baeza, Kristi Grišakov, Panu Lehtovuori (SPIN Unit, Eesti/Soome), Mason White, Lola Sheppard (Lateral Office, Kanada), Robert Charles Johnson (Fatconomy, UK), Rania Ghosn and El Hadi Jazairy (Design Earth, USA/ Liibanon/ Alžeeria), Anastasios Telios, Despoina Zavraka, Dimitrios Chatzinikolis, Georgios Grigoriadis (Kreeka);
• Arhitektuuri ja toidusüsteemide arheoloogia esitleb radikaalseid ja spekulatiivseid projekte, mida arhitektid ja kunstnikud on visioneerinud läbi 20. sajandi. Sektsioon on kureeritud Lydia Kallipoliti poolt koos Sonia Ralstoni ja Sanjana Lahiriga;
• Tuleviku toit eksponeerib kokaraamatuid aga ka tulevikuvisioone ja manifeste. See osa näitusest illustreerib, kuidas arhitektuur võib pakkuda lahendusi üha urbaniseeruvas ajas, kus inimesed ja nende toiduallikad üksteisest järjest võõranduvad.
Lisaks on peakuraatorid kokku pannud 2-päevase arhitektidele, disaineritele ja teistele ruumist huvitatutele mõeldud konverentsiprogrammi „Söödav“. Kavast leiab põnevaid arutelusid nii disaini olulisusest linnaruumis, ajaloo mõjudest tänasele keskkonnale kui ka tulevikulinna puudutavaid mõttevahetusi. Sümpoosioni peakõnelejateks on tuntud disainiraamatute autor Beatriz Colomina, EFFEKT architects ja uurimiskeskuse Office for Political Innovation juht Andrés Jaque.
Sümpoosioniga koos avatakse Lasnamäe-teemalise visioonivõistluse näitus, kus näeb 20 parimat ideed, kuidas võiks ümber kujundada tänase Lasnamäe nii, et see vastaks inimeste liikumis- ja tarbimisvajadustele.
Tallinna Arhitektuuribiennaali üks põnevamaid osasid on Tallinna Arhitektuurimuuseumi ette ehitatav installatsioon, mis jääb sinna kuni järgmise biennaalini. TAB 2022 installatsioonivõistluse võitis IHEARTBLOB (Austria, UK, Eesti), kelle installatsioon „Fungible Non Fungible“ on maailma esimene blokiahela poolt rahastatud arhitektuuriprojekt. Nende töö annab traditsioonilisele arhitekti rollile täiesti uue mõõtme – arhitekt pole enam lihtsalt meister vaid süsteemidisainer, kes toob kokku innovatiivsed tehnoloogiad innustades kogukondi ja kohalikke meistreid olema osalised loomeprotsessis. Selleks loob IHEARTBLOB meeskond NFT (Non-Fungible Token) platvormi, kus soovijad saavad disainida ja osta tüki teosest. Tulemuseks on ainulaadne installatsioon, mille autoriteks ja omanikeks on erinevad disainerid üle kogu maailma. Platvorm installatsiooni ühisdisainiks avatakse mais. Installatsioonivõistluse parima 10 finalisti töö makette esitatakse Eesti Arhitektuurimuuseumi fuajees.
Viimane põhiprogrammi osa on Rahvusvaheline Arhitektuurikoolide näitus „Käeline“, mis sel korral võttis vaatluse alla käelise töö ja materjalitarkuse kui vajalikud tööriistad tänapäeva arhitekti oskustepagasis. Näitus toimub Eesti Kaasaaegse Kunsti Muuseumi (EKKM) aias. Näitusega kaasnevad töötoad, mille asukohad selguvad hiljem.
Arhitektuurivaldkonna professionaalidele mõeldud programmi täiendab suvel avalikustatav kõrvalprogramm koos arhitektuurihuvilistele mõeldud ekskursioonide, näituste, kontsertide ja mitmete muude sündmustega.
Tallinna Arhitektuuribiennaal 2022 peatoetaja on Thermory – maailma suurim kemikaalivaba termopuidu tootja, mille materjali on kasutatud silmapaistvates projektides enam kui 50 riigis üle maailma.
TAB 2022 toetajad ja partnerid: Kultuuriministeerium, Kultuurkapital, Euroopa Arengufond, Briti Nõukogu, Onassis Culture, Visit Estonia, Eesti Arhitektide Liit, Eesti Arhitektuurimuuseum, Tallinna Linnaplaneerimise amet, IAAC, Friendship Products, Laufen, Ruukki, Velux, Tallink Hotels, Eesti Kunstiakadeemia.