RAK II seminarid

SEMINAR: Linnahall(itus)

25. september 2024, 13.00-17.30…20:00
📍Linnahall, Logi saun

Jalutuskäik läbi Linnahalli juurdleb selle säilitamise, (osalise) lammutamise ja materjalide ringlussevõtu potetsiaali üle.
Simo Ilomets annab vaatlusele inseneri pilgu, Ülar Mark tutvustab oma nägemust Linnahalli poolitamisest, Mari Möldre ja Merilin Kaup koostavad osalejatele temaatilise töövihiku. Jalutuskäik viib ka Mariann Drelli ja Ruuben Rekkori Linnahallist lagunenud ning leidmaterjalidest installatsioonini ning arutelu lõppeb Logi saunas, mille saamislugu avab Kaisa Sööt.

Sõna võtsid:

Simo Ilomets
Ehitusinsener, Taltechi ehituse ja arhitektuuri instituudi lektor

Kliimaministeeriumi keskkonnasäästliku ehituse asekantsler Jüri Rass tutvustab Eesti rohepöörde arengukavasid, kestliku ehituse strateegiaid ning hoonete energiatõhususe direktiive.

Ülar Mark
Arhitekt

Linnahalli 2024 aasta visioonikonkursi võitja tutvustab oma visiooni Linnahalli poolitamisest

Mari Möldre ja Merilin Kaup
Arhitektid, VARES residentuuri eestvedajad

Linnahalli fassaadimaterjalidest koostatud töövihiku ühistäitmine.

Kaisa Sööt
Logi sauna arhitekt ja saunakütja

Modulaarse ja hõlpsasti demonteeritava Logi sauna saamislugu.

SEMINAR: Ringne ehitamine – teadus- ja arendustegevus

12.november 2024, 13.00-16:30
📍Kultuurikatla Traforuum

Kava:

Elena Boerman (teadur, Chair of Sustainable Construction, Karlsruhe Institute of Technology
“Circular Construction and Planning” (online)

Elena Boerman on doktorant ja teadustöö assistent Karlsruhe Tehnoloogiainstituudi (KIT) arhitektuuriteaduskonna jätkusuutliku ehituse õppetoolis, kus ta tegeleb õpetamise, teadustöö ja innovatsiooniprojektidega. Ta juhib ka KIT-i materjalide raamatukogu tööd. Lisaks on ta kaasatud ning on kaas-juhendab arhitektuuritudengite disainikursuseid ja seminare. Elena Boerman annab ülevaate õppetooli projektidest ja publikatsioonidest, nt “Building Better – Less – Different. Circular Construction and Circular Economy”.
changelab.exchange/building-better-less-different/

Line Kjær Frederiksen (arhitekt, doktorant CINARK – Center for Industrialised Architecture, Royal Danish Academy)
“Rebuilding Studies” (online)

Line Kjær Frederiksen on doktorant CINARK-is ja õpetab Taani Kuninglikus Akadeemias. Ta on üle kümne aasta teinud uurimistööd arhitektuuri valdkonnas, keskendudes materjalidele, tektoonikale ja ringmajandusele, fookusega jätkusuutlikel disainistrateegiatel. Tema doktoritöö käsitleb demonteeritava arhitektuuri tektoonikat tööstuslikes ehitussüsteemides. Praegu õpetab ta Taani Kuninglikus Akadeemias ja on kaaskaaskuraator Taani paviljonile 2027. aasta Veneetsia arhitektuuribiennaalil.
royaldanishacademy.com/en/cinark-center-industrialised-architecture

Alvin Järving (arhitekt, arhitekt Must kaas-asutaja; EKA doktorant)
“Lõputa kasutusiga arhitektuuris – dialoog muutuva ja püsiva vahel”

Alvin Järving on arhitektuuribüroo Arhitekt Must üks asutajatest. Alates 2023 aastast on Alvin ka EKA doktorant. Oma doktoritöö raames uurib ta hoonete eluea tõstmise võimalusi ning muutuseid, mis sellega arhitektuuris kaasnevad.  Alvini urimuse eesmärgiks on renoveerimisvajaduseta ruum, mis suudab kohaneda ja taluda muutusi ilma oma põhiolemust muutmata, keskendudes struktuursele, programmilistele ja linnalistele muutujatele ja väärtustele, millega arvestada arhitektuuri eluea astmelisel tõstmisel.

Lasse Lind (arhitekt & partner, 3XN/GXN)
“Towards circular transformation” (online)

Lasse Lind on arhitekt ja partner GXN-is, 3XN-i innovatsiooniüksuses. GXN on 3XN-i innovatsiooniüksus, mis keskendub uute materjalide, sealhulgas ringsetele ja taastuvmaterjalide uurimisele. Lasse on juhtinud mitmeid globaalseid uurimis- ja ehitusprojekte, mis keskenduvad ringmajanduse praktikatele. Tal on laiahaardeline kogemus teadus- ja pilootprojektides ringmajanduse ja madalsüsinikehituse vallas. Lisaks on ta ka Taani Arhitektuuriettevõtete Ühenduse jätkusuutlikkuse nõukogu liige ning töötab selle nimel, et edendada jätkusuutlikke praktikaid kogu tööstuses.
gxn.3xn.com

Kohvihommik “Ehitusjäätmed”

15.november 2024, 10:00-12:00
📍Kultuurikatla Traforuum, Kursi 3

Kohvihommikul arutletakse ehitusjäätmete korduskasutuse potentsiaali üle Eestis. Eksperidena on laua taga Görel Gauding Kliimaministeeriumist ning Elina Lumiste ja Britta Retel Sorainenist. Arutame, miks ja millised jäätmed tekivad ehitus- ja lammutusplatsidel, milliseid lahendusi võiks seadusandlikult pakkuda ehitustoodete määrus ning milliseid lahendusi toob uus jäätmereform, mis jõustub järgmisel aastal.Kohvihommik on vabas formaadis kitsamal teemal vestlusring, kus kutsume osalisi üles ekspertidega elavat diskussiooni arendama.

EKSPERDID:

Görel Grauding
Kliimaministeerium, keskkonnakorralduse peaspetsialist

Görel Grauding tegeleb metallijäätmete, puidujäätmete ning ehitus- ja lammutusjäätmetega seotud küsimused ning jäätmelubade, registreeringute ja jäätmearuannetega seotud teemade koordineerimisega. Ehitus- ja lammutusjäätmetest, jäätmekäitlusseadusest.
ehitusleht.ee/rohepooret-ehituses-peaksid-ministeeriumi-hinnangul-hakkama-vedama-ehitusettevotted-riigil-konkreetset-tegevuskava-hetkel-veel-pole/

Elina Lumiste & Britta Retel
Sorainen, kinnisvara- ja ehitusõiguse osakond

Britta Retel ja Elina Lumiste tegelevad Soraineni kinnisvara- ja ehitusõiguse sektoris peamiselt keskkonna-, planeerimis- ja ehitusõigusega ning ESG valdkonna teemadega.
sorainen.com/et/sector/kinnisvara-ja-ehitus/ehitus/

Kohvihommiku kokkuvõtvad mõtted

SEMINAR: Krulli kvartali kestlik arendus

20.november 2024, 13.00-17:30
📍Krulli kvartal

Krulli kvartali arendusprojekti keskseks visiooniks kujundada kestlik kaasaegne kvartal. Selle eesmärgi saavutamiseks on arendaja toonud kokku mitmeid osapooli, et edendada ringse materjalikasutuse põhimõtteid ja leida parimaid lahendusi nii rekonstrueeritavates kui ka uusehitistes, kus muuhulgas uuritakse ja testitakse erinevaid materjalide ning konstruktsioonielementide ringlussevõtu meetodeid suuremas mastaabis. Järgnevate aastate jooksul ootavad ees mitmed arhitektuurivõistlused pakkudes valdkonna spetsialistidele võimaluse osaleda innovatiivsete lahenduste loomisel. Ole Storjohann (Krulli kvartali kontseptsiooni autor, Cobe arhitektid): 

„Püüame jõuda punkti remain or explain. Põhjendama ei pea seda, miks midagi alles jätta, vaid seda, kui midagi ei säilitata. Vahet pole, kas see on puu, järv või tööstushall.“

Kava:

Indrek Hääl (Krulli kvartali tegevjuht)
Krulli kvartali arendusvisiooni tutvustus.

Ole Storjohann (arhitekt, Cobe arhitektuuribüroo kaas-asutaja)
Krulli kvartali planeerimine: ringkasutuse kontseptsioon ja rakendamise väljakutsed.

Karin Bachmann ja Juhan Teppart (KINO Maastikuarhitektid)
Krulli projekt ning KINO arhitektide kogemuslood teisese ehitustoorme kasutamisel maastikuarhitektuuris.

Tõnis Arjus, Sven Anton ja Ingrid Viskus
Tõnis Arjus (Miltton) tutvustab Taltechiga koostöös algatatud Linnamaardla projekti, Sven Anton räägib Linnamaardla ehitusmaterjalide kaardistamise veebiplatvormi loomisest
Ingrid Viskus KOKO arhitektidest tutvustab ehituselementide korduskasutuse potentsiaali uurimist Krulli peahoone projektis.

Ringkäik

Kohvihommik TAB 2024 installatsiooni “No Time To Waste” elluviimise kogemuslugu

06.detsember 2024, 10:00-12:00
📍Kultuurikatla Traforuum, Kursi 3

  • Ruuben Rekkor, Gregor Jürna (No Time To Waste projektijuhid ja ehitajad)
  • Indrek Peil (arhitekt, KAVAVA)
  • Ann Kristiin Entson (arhitekt, TLPA Ruumiloome osakond)

RAK II kohvihommik keskendub ringse ehituse praktilisele kogemusloole. Arutelu keskmes on 2024. aasta sügisel Balti Jaamas valminud paviljon “No Time To Waste”, mille lõid TABi ja Tallinna linnaga koostöös Elisabeth Terrisse de Botton ning Matthieu Brasebin. Teisest toormest kavandatud paviljon võitis üle 80 kavandi konkurentsis, pakkudes ressursisäästlikke ja adaptiivseid lahendusi avaliku varjualuse loomiseks ning püstitas oma olemuses uue viisi avaliku ruumi tellimiseks.

Projekti elluviimine hõlmas mitmeid põnevaid väljakutseid: teadmata päritolu materjalidest projekteerimist, materjalide hankimist nii maalt kui linnast, ehitusprojekti koostamist ning inseneriarvutuste teostamist. Kohvihommikul jagavad kogemusi ja räägivad arhitekti muutuvast rollist paviljoni projektijuhid ja ehitajad Gregor Jürna ja Ruuben Rekkor. Lisaks annavad lühikese sissejuhatuse žüriitöösse ja võidutöö valikuni jõudmisest žüriiliikmed Indrek Peil (arhitekt, KAVAKAVA) ja Ann Kristiin Entson (arhitekt, Tallinna Linnaplaneerimisameti Ruumiloome osakond).

Kohvihommiku kokkuvõtvad mõtted

Green Marine tehase külastus

11.detsember 2024 13:00-15:00
📍Green Marine tehas

Indrek Kajakas (juhatuse liige, Green Marine AS)
“Ehitusjääde – probleem või potentsiaal?”

Green Marine AS on jäätmekäitlusettevõte, mille eesmärgiks on edendada ringmajandust ehituses, suurendada oluliselt ohtlike ja probleemjäätmete ringlussevõttu ja taaskasutust läbi uute innovaatiliste keskkonnatehnoloogiliste arenduste.
greenmarine.ee/teenused/ehitusjaatmed/

SEMINAR: Materjali kaardistamine ja demonteerimine

12.detsember 2024, 13.00-17:00
📍Kultuurikatla trahvoruum / online

Seminar keskendub ehitusmaterjalide taaskasutusele ja ringlusele, pakkudes ülevaadet praktilistest tööriistadest, uuenduslikest lahendustest ja rahvusvahelisest kogemusest. Arutluse all on näiteks, kuidas Inglismaal demonteerimisauditid aitavad luua arhitektile uue materjaliraamatukogu ning võimendada taaskasutuse potentsiaali enne lammutust, materjalivoogude säilitamise näiteid suuremahulistes ehitatud arhitektuursetes projektides, ning kuidas platvormid ja süsteemid loovad läbipaistvuse materjalide ringluse ja väärtusahela jälgimisel ning milline roll on nende loomisel arhitektil.

Line Kjær Frederiksen
Arhitekt, doktorant, CINARK – Center for Industrialised Architecture, Royal Danish Academy
– online;

doktorant, kes keskendub demonteeritavuse rollile jätkusuulikus ruumis läbi oma doktoritöö “Lahtivõtmise tektoonika”.
http://royaldanishacademy.com/en/cinark-center-industrialised-architecture”>royaldanishacademy.com/en/cinark-center-industrialised-architecture

Nori Kawashima
Partner, arhitekt, Nori Architects (Jaapan)
– online;kestlikkust, innovatsiooni ja traditsioonilise Jaapani arhitektuuri võtteid siduv hoone Good Cycle Building 001.
norihisakawashima.jp

Jan Jongert
Partner, arhitekt, Superuse Studios (Holland, USA, Hiina)
– online;rahvusvaheliselt tunnustatud ekspert loova kohaliku taaskasutuse alal ning teisese toorme platvormi looja.
superuse-studios.com/publication/harvest-collect-re-use/

Taavi Lass
(Lustrum lammutustööd)
– praktilise kogemusega lammutusjääkide kui ressursside taaskasutaja Eestis.
lustrum.ee/tehtud-tood/

John Wootton*
(SWECO, UK)
– online;pikaaegse demonteerimisaudite koostamise kogemusega spetsialist jätkusuutlike ehituslahenduste alal.

Esineja kinnitamisel