07. apr. 2022

Viljandi Linnafoorum „Meie unistuste järveümbrus“ toimub 21.–22. aprillil

Viljandi järv, foto Silver Tõnisson

Veebruaris toimuma pidanud Viljandi Linnafoorum „Meie unistuste järveümbrus“ on saanud uued kuupäevad! Linnafoorum, kus kogukonnaliikmed, linnajuhid ja ruumiloome eksperdid osalevad ruumi analüüsis ja arutelus, mille tulemusel valmib Viljandi järveäärse piirkonna visioon, toimub 21.–22. aprillil. Linnarahvas ja teised huvilised on oodatud kuulama lühiloenguid, samuti arutelude tulemusi ja visiooni tutvustust. Tegu on Viljandis esimese säärases mahus linnaruumiettevõtmisega, mida veab eest kogukond.

Viljandi järv ja selle ümbrus on märgilise tähtsusega ruum kohalikele, aga ka teistele eestimaalastele. Paljude erinevate huvigruppide tegevus järvel ja selle ümbruses ning üha kasvav arendushuvi tõstatab küsimuse, millist järveäärt inimesed soovivad ja vajavad. Läbikatsetatud arutelu- ja koostööformaat aitab kogukonnaliikmetel, erinevatel huvigruppidel ja linnajuhtidel jõuda ekspertide abiga ühise nägemuse ja kokkulepeteni.

Kahepäevasel Linnafoorumil „Meie unistuste järveümbrus“, vaadeldakse Viljandi järve ja selle ümbrust erinevate teemade kaupa: ühendused ja linnaline võrgustik, promenaad ja veeruum, planeerimine ja arendustegevus, ajutised ja väikesed sekkumised, turism ja külalised, tervis ja heaolu. Töö toimub neljas grupis, mida juhatavad arhitekt ja linnaplaneerija Jaak-Adam Looveer, Viljandi linna peaarhitekt Olav Remmelkoor, maastikuarhitekt ja planeerija Heiki Kalberg, arhitekt ja linnaplaneerija Tõnis Savi.

Aruteludes osalevad kohalike seast järve ümbruses tegutsevate ettevõtete ja erinevate spordialadega seotud organisatsioonide juhid, looduskaitsjad, kogukonnaaktivistid, linnavalitsuse ja volikogu liikmed, eakate ja noorte esindajad, turismivaldkonna eeskõneleja jt. Ekspertidena osaleb kokku 10 arhitekti, linnaplaneerijat, urbanisti ja maastikuarhitekti. Sündmust kureerib arhitekt ja urbanist Elo Kiivet.

Viljandi Linnafoorum toimub kogukonnaühenduse Loov Viljandi, Viljandi linnavalitsuse ja Eesti Arhitektuurikeskuse koostöös.

Loov Viljandi eestvedaja ja Viljandi Linnafoorumi algataja Heldi Ruiso nimetab eesootavat sündmust viljandlaseks olemise harjutuseks. „Koostöö, koosloome, kaasamine – need pole veel igapäevased sõnad meie keeles ja meeles, kuid oleme vääramatult sinnapoole teel. Oleme oma kogukonnaalgatusega töötanud selle nimel, et viljandlane vaataks oma kodulinna avara pilguga, tahaks ja julgeks kaasa mõelda ja välja öelda, millises linnas talle meeldib elada. Linnafoorum on suur samm edasi ja esimene säärases mahus linlaste endi algatatud ettevõtmine, mis toob ühe laua taha kogukonnaesindajad, linnajuhid, erinevad huvigrupid ja välised asjatundjad. Lisaks sellele, et soovime jõuda ühtse nägemuseni, on see ka koht koostöö õppimiseks ja see on minu meelest pea sama tähtis kui tulemus ise,“ rääkis Ruiso.

Viljandi linnapea Madis Timpsoni sõnul on selline algatus vajalik, et Viljandi järve ja selle ümbrust veelgi atraktiivsemaks muuta. „Mul on hea meel, et kogukonnaalgatusena selline linnafoorum teoks saab. Nii järv kui selle ümbrus on atraktiivne piirkond paljude erinevate huvigruppide tegevuse jaoks, kuid selleks, et see ka linlaste ja turistide jaoks meelispaigaks muutuks, on vaja ühtset nägemust sellest olulise tähtsusega piirkonnast,“ ütles linnapea. „Ma loodan, et saame linnafoorumi käigus ekspertide ja asjast huvitatud viljandlaste abiga sisendit edaspidiseks ning jõuame ka ühtse visioonini.“

Eesti Arhitektuurikeskuse ruumiloomele keskenduv Linnafoorum sai alguse 2009. aastal, olles tänaseks toimunud 15 korral kuues Eesti linnas ja vallas. Viljandis toimub sündmus esmakordselt, ühtlasi on see esimene kord, kui Linnafoorumi algatab kogukond.

„Linnafoorumid on läbiproovitud retsept ruumiliste muutuste algatamiseks ja juhtimiseks. See on suurepärane võimalus leida uusi ideid, sõeluda välja parimad mõtted ning leida eriarvamustes lepitust, et ruumiliste muutuste tulemusena Viljandlaste elukvaliteet veelgi parem oleks,“ rääkis Eesti Arhitektuurikeskuse juhataja Raul Järg.

Linnarahvas ja teised huvilised on oodatud kuulama teemasse sisse juhatavaid lühiloenguid, samuti töögruppide arutelude tulemusi ja Viljandi järveäärse piirkonna visiooni tutvustust.

Linnafoorumi avapäev annab ülevaate Viljandi järveääre plaanidest ja tutvustab teiste veeäärsete piirkondade ruumiloome praktikaid. Teema avavad Eesti Arhitektuurikeskuse juhataja Raul Järg, Viljandi linnapea Madis Timpson ning Linnafoorumi kuraator Elo Kiivet. Kogukonnatööst ja koostööst kõneleb Loov Viljandi eestvedaja Heldi Ruiso, Tartu jõeruumis tehtud töid tutvustab maastikuarhitekt Anna-Liisa Unt ning Tallinna rannaalade katsetustest räägib arhitekt ja linnaplaneerija Jaak-Adam Looveer. Viljandi hetkeolukorda tutvustavad linna peaarhitekt Olav Remmelkoor, kes räägib Viljandi üldplaneeringutest läbi aegade, arhitekt Carolyn Rennu, kes tutvustab leide oma 2020. aasta Eesti Kunstiakadeemia magistritööst „Viljandi järveäärse ala defineerimine. Koha väärtuste ja identiteedi rakendamine väikelinna planeerimisel“ ning kultuurigeograaf Helen Sooväli-Sepping, kes kõneleb virgestusest ja sotsiaalsest taluvuskoormusest Viljandi järve ääres.

Viljandi Linnafoorumit toetavad Viljandi linn, Eesti Kultuurkapital, Kultuuriministeerium, Sakala Keskus.

 

PROGRAMM:

Neljapäev, 21. aprill 
09.00-09.30 – Kogunemine ja hommikukohv
09.30-12.30 – Avaseminar

Reede, 22. aprill
13.00-15.00 – Tulemuste avalik esitlus ja arutelu
15.00-15.15 – Linnafoorumi kokkuvõte: Elo Kiivet

Sündmus toimub Viljandis Sakala Keskuses aadressil Tallinna 5. Avaliku osa on võimalik jälgida ka otseülekande vahendusel Eesti Arhitektuurikeskuse ja Loov Viljandi Facebooki lehel.

Täpse programmi leiad siit.

 

Loov Viljandi on kogukonnaühendus, kus on kokku saanud seltskond viljandlasi, kes tegutsevad eri elualadel, aga kel kõigil on ühine soov kõnetada kaaslinlasi ning tekitada arutelusid linnaplaneerimise ja elukeskkonna parendamise ja väärtustamise teemadel. Loov Viljandi on oma enam kui aastase tegevuse jooksul sisustanud ruumihuviliste viljandlaste päevi linnaruumikursuste, filmiprogrammi, linnaruumituuride, näituste ja loengutega. www.facebook.com/loovviljandi 

Viljandi linnavalitsus alustas tänases koosseisus 12. novembril 2021. Linnavolikogu XVII koosseisu kuuluvad valimisliit Südamega Viljandis, Eesti Reformierakond, Eesti Konservatiivne Rahvaerakond , Isamaa erakond, Eesti Keskerakond, erakond Eesti 200. Linnavolikogu esimees on Helmen Kütt. Linnavalitsuses on esindatud Eesti Reformierakond, valimisliit Südamega Viljandis ja Keskerakond. Viljandi linnapea on Madis Timpson, abilinnapead on Kalvi Märtin ja Kristjan Mändmaa. www.viljandi.ee  

Eesti Arhitektuurikeskus (EAK) loodi 2008. aastal Eesti Arhitektide Liidu ja Eesti Kunstiakadeemia poolt. EAK keskendub oma tegevuses Eesti tänapäevasele arhitektuurile ja selle tulevikule. Organisatsiooni missioon on kaasaaegse Eesti arhitektuuri ja linnaehituse edendamine ning arendamine, arhitektuurialase teadlikkuse kasvatamine, arhitektuuriinfo kogumine, vahetamine, vahendamine ja levitamine Eestis ja välismaal. EAK eesmärk on integreerida teadmine ja kompetents arhitektuurist ühiskonna teiste valdkondadega, aidates kaasa arhitektuuriga seotud valdkondade arengule ning uuendustele. Linnafoorumi formaat sai alguse 2009. aastal, seni on toimunud 15 sündmust kuues Eesti linnas ja vallas. https://eestiarhitektuur.ee/teenus/linnafoorum    

 

LISAINFO

www.facebook.com/loovviljandi

 

Heldi Ruiso

Loov Viljandi eestvedaja, Viljandi Linnafoorumi algataja

5198 4096, heldi.ruiso@gmail.com 

 

Elo Kiivet

Arhitekt ja urbanist, Viljandi Linnafoorumi kuraator

5656 9674, elo.kiivet@gmail.com