08. nov. 2020
Viljandi võõrustab Eesti Arhitektuurikeskuse 70. Välkloengut
12 novembril toimub Viljandis, Koidu seltsimajas järjekorras Eesti Arhitektuurikeskuse 70. Välkloeng. Loengul astuvad üles Tartu linnaarhitekt Tõnis Arjus, urbanist ja linnaplaneerija Kristi Grišakov, OÜ Kino maastikuarhitekt Karin Bachmann, kirjanik Paavo Matsin ning antropoloog Sigrid Solnik. Vestlust modereerib maastikuarhitekt ning kultuurilehe Sirp arhitektuuritoimetaja Merle Karro-Kalberg. Pärast iga esineja 9 minutilist sõnavõttu järgnevad küsimused ja arutelu.
“Uued linnad” pealkirja all toimuv välkloeng keskendub meid tulevikus ümbritsevale linnaruumile. Üheskoos otsitakse vastuseid küsimustele, kas tulevikulinn on nutilinn, miljonilinn, kogukonnakeskne väikelinn või hoopis roheline oaas ning kuidas jõuda tänasest tulevikulinna, mis oleks mõnus, liigirikas, tegevusterohke, soodustaks koosloomist ja suudaks vastata globaalsetele keskkonnaküsimustele.
Eesti Arhitektuurikeskus koostöös värskelt loodud Loov Viljandiga toovad Välgu sellel korral just Viljandisse. Loov Viljandi ühendab viljandlasi, kes soovivad tuua kokku linna huvigrupid ning arutada, kuidas Viljandist luua parim paik elamiseks, töötamiseks kui ka linna ainulaadsuse väärtustamiseks.
Loov Viljandi eestvedaja Heldi Ruiso räägib, et Loov Viljandi tegutseb sooviga laiendada nii endi kui kaaslinlaste silmaringi, kõnetada kaaskodanikke ning tekitada arutelusid meie endi Viljandi elukeskkonna teemadel. “Oleme kokku pannud programmi arhitektuuri ja linnakeskkonna valdkonnas ja kaasanud nende valdkondade eksperte ka väljaspoolt meie kodulinna, et vaadata kuidas on praktikad ja kuhu liiguvad linna kui elukeskkonna planeerimise mõtted mujal,” räägib Ruiso. Ja lisab, et arhitektuuri Välkloeng ongi esimene sündmus mida Loov Viljandi korraldab aga kindlasti ei jää see viimaseks.
Eesti Arhitektuurikeskuse juhataja Raul Järgi sõnul on ajalooliste maakonnalinnade linnaruum viimastel aastatel taas fookusesse tõusnud, seejuures ka Viljandi linnasüda, kus on unikaalne linnaloodus, innovaatiline ettevõtlus ja heas mõttes vaba kultuuriprovintslus. “On paslik aeg ühiseks dialoogiks, mis aitaks tekkinud hoogu kasutada teel parema linnaruumini,” lisas Järg.
Eesti Arhitektuurikeskuse Välkloengud ootavad publikut kaasa mõtlema ja arvamust avaldama meid ümbritseva avaliku ruumi kujundamise küsimustes. Lisaks tekitavad arhitektuuriteemadel avalikku arutelu ning kutsuvad märkama, et arhitektuur ja kvaliteetne ruum on meie kõigi asi, mis tõstab Eesti konkurentsivõimet elu- ja tööpaigana. Välkloengud on neile, kes tahavad märgata arhitektuuri seoseid ülejäänud maailmaga, otsida uusi vaatenurki, märgata uusi nägusid ja vahetada mõtteid arhitektuuri ning ruumikultuuri valdkonna arengusuundade üle.
Välkloengut on võimalik jälgida ka otseülekandes sündmuse Facebooki lehelt 70. Välkloeng “Uued linnad”.