30. aug. 2023

Ehitusjääkide väärindamise kiirreis Pariisi

Hoonete ehitamise ja kasutamisega seotud süsiniku jalajälje jälgimine on nii projekteerimise kui ka ehitussektoris saamas igapäevaseks tõsiasjaks. Ajastul, mil ülikoolides ja arhitektuuriajakirjanduses kõneletakse üha enam ekstraktivismiga seotud probleemidest, otsitakse tihti lahendusi läbi talupoeglikult kõlavate kohalike mikrotootmiste ja taaskasutuse. Praktikutena mõistame nimetatud tehnoloogiate skaleeritavuse ja seeläbi rakendatavuse probleeme. Ometigi on tänu LCA nõuete survele ning oskustele näha väärtust ressurssides, mis veel eile näisid väärtusetud, jõutud käega katsutavate tulemusteni juba täna.

 

Uuel hooajal pöörab Eesti Arhitektuurikeskus rohkelt tähelepanu hoonete jalajälge mõjutavate kestlike materjalide ja tehnoloogiate tutvustamisele. Seda kõike eelkõige läbi disaini ja arhitektuuri vaatevinkli.

Esimese pilootprojektina korraldame vahemikus 16 -18 novembril 2023 kolmepäevase kiirreisi Pariisi, tutvumaks uut tüüpi linna ja kohaliku mikrotööstuse planeerimise mudelitega, kus metrooliinide ehitamisel üle jäävat kohalikku pinnasejääki väärindatakse ja rakendatakse lähedalolevates kinnisvaraarendustes. Uudset suundumust kommenteerivad läbi praktiku vaatevinkli kohalikud arhitektid, kes on nimetatud tehnoloogia rakendamisega jõudnud esimeste avalike hooneteni.

Reisi fookuspunkt on Pariis, Sevrani linnaosas asuv pinnase taaskasutamistehas Cycle Terre (https://www.cycle-terre.eu/). Ettevõte toodab jääkpinnasest väikese keskkonnamõjuga telliseid, saviplaate ja seinakatteid.

Ekskursioonid ainulaadsesse ja omas valdkonnas ilmselgelt Euroopa esirinnas asuvasse ettevõttesse on kohalike praktikute ja tudengite seas äärmiselt populaarsed ning toimuvad eelregistreerimise alusel vaid kord kuni kaks kuus.

Arhitektuurikeskuse palvel viib tellisetehase tegevjuht Teddy Dusausaye ringreisil osalejatele läbi personaalse eesti keelse tõlkega privaattuuri. Ekskursiooni käigus saab aimu materjalist, tootmisprotsessist aga ka rakendatavusega seotud numbritest.

Lisaks tootmisettevõttele külastame ka pooleliolevat James Baldwin’i meediaraamatukogu ( https://www.miessner.fr/project/eco-conception-mediatheque-maison-des-refugies-faible-impact-environnemental-paris-19/. Objektil juhib ringkäiku Pariisis praktiseeriv arhitekt Nicolas Miessner enda nimelisest arhitektuuribüroost (https://www.miessner.fr/projets-architecture/). Ringkäigu jooksul saab aimu, projekti omapärast ning selgust projektist kasutatud materjalide motiividest.

 

Külastatavate objektide nimekiri on täiendamisel.

Reispaketi hind on 1200.- eurot.

Hind sisaldab lendusid Tallinn – Pariis – Tallinn, ühistranspordi kulusid ning kahte ööbimist kolme tärni hotellis Pariisi kesklinnas.

 

Hotell: https://www.leshotelsdupre.com/our-hotels/hotel-du-pre/hotel-and-services

Eesti Arhitektide Liidu liikmetel on võimalik taotleda reisikulude katmiseks Eesti Arhitektide Liidu loovisikute stipendiumi kuni 400.- eur ulatuses.

Lisainfo: http://www.arhliit.ee/koosseis/toetused/

 

Taotluste esitamise tähtaeg on juba 1. september 2023.

Reisil asetleidvaid kohtumisi tõlgib ja infot vahetab EKA arhitektuuriteaduskonna prantsuse juurtega tudeng Sven Christian Arthur Samyn.

 

Lisainfo:

Hannes Praks

hannes@arhitektuurikeskus.ee

+3725273626