22. sept. 2022

Põhjala galeriis on vaatamiseks Iiri-Eesti puidunäitus + galerii toimunud puiduseminarist

Wood Works näituse „Mu maja pole puudest, mis kasvavad kodu taga metsas“ avamine. Fotod: Kevin Loigu.

Tallinna Arhitektuuribiennaalil toimus 8. septembril Kopli 93 kogukonnakeskuses seminar „Mu maja pole puudest, mis kasvavad kodu taga metsas“. Seminaril ühendasid jõud samanimelise eesti-iiri ühisnäituse osalised ja partnerid ning kõnelesid rahvusvahelisest koostööst, arhitektuuriloome hetkeseisust ning puidust kui materjalist.

Seminari avasõnad lausus Raul Järg, Eesti Arhitektuurikeskuse juhataja ning esinesid Ruumiringlus & Hannigan Cooke, Stuudio Kuidas, OGU Architects, Paco Ulman / Kajar Pae, Joseph Mackey Architects, Robert Bourke Architects & Creatomus Solutions, Wrkshop ja Peeter Pere Architects. Seminari lõpusõnad laususid Raul Järg ning Nathalie Weadick, Iiri Arhitektuurifondi juhataja.

Pärast seda leidis aset jalutuskäik Põhjala tehase Sepikoja galeriisse, kus avati näitus „Mu maja pole puudest, mis kasvavad kodu taga metsas“, mis jääb avatuks kuni 30. oktoobrini.

Projekt uurib puidu muunduvat elutsüklit alates saagimisest kuni transpordi ja standardiseerimiseni, kasutamisele ehituses ning demonteerimisele võimaliku taaskasutamise eesmärgil. Näituse ülesandeks on avastada puidu unikaalseid omadusi ning otsida vastust küsimusele, mida tööstus ja ehitus saavad õppida ja kuidas kujuneda lähtuvalt materjalispetsiifilistest omadustest.

Kuraatorid: Aet AderHelmi Marie Langsepp ja Mari Möldre (b210 Architects) ning St John Walsh (Alder Architects). Näitus ja seminar on Eesti ja Iirimaa vahelise loomingulise algatuse “Wood Works” tulemus.

Nii seminar kui ka näitus on Eesti Arhitektide Liidu koostöös Eesti Arhitektuurikeskuse ja Iiri Arhitektuurifondiga algatatud Wood Works loomingulise vahetusprogrammi tulemus. Projekti toetab Euroopa Komisjoni Euroopa Regionaalarengu Fond EAS-i kaudu, täiendavalt toetavad Iirimaa KunstinõukoguEesti KultuurkapitalEnterprise Ireland ning toetus näituse TABile toomiseks pärineb Culture Irelandilt.