Kvartal

Arhitektid

Kadarik Tüür Architects
Mihkel Tüür
Ott Kadarik

Kaasautorid

Aleksei Petrov, Tanel Trepp

Võistlus

1. koht

Asukoht

Tartu

Pindala

64000m2

Ehitusjärk

Valminud 2017

Klient

TTK Investeeringud OÜ

Fotod

Kadarik Tüür Arhitektid, Kaido Haagen

Tüpoloogia

Auhinnatud projektid, Äriprojektid

Sildid

Võistlus, Tartu

Kaubanduskeskus Kvartal asub prominentses kohas linna keskel. Ajalooliselt on see linnakvartal koosnenud madalatest eramajadest ning väikestest puidust ja kividest kortermajadest. Kvartal oli funktsioonilt mitmekesine, sisaldades elu-, töö- ja puhkeruume. Hooned hävisid 1944. aasta märtsipommitamises. Territooriumile kerkis uus monumentaalne maht, mis allus uuele linnaplaneerimise metoodikale. Väikelinnalikkus taandus ning sillutas teed uutele suurtele hoonemahtudele. 

Taastamaks linnakeskust oli vajalik jagada suur hoone nii horisontaalselt kui vertikaalselt väiksemateks mahtudeks. Jõujoonte loomisel välditi vanu vigu, mistõttu loodi mitmeid erinevaid karniise, katuse- ja tänavatasandeid. Lahendus väldib monotoonsust ja artikuleerimata hoonemahtu, et vastanduda üheülbalisele linnaruumile. Eesmärgiks on naasta inimliku ehitusmastaabi juurde, mis oleks vääriline oma asupaigale ja ei näeks standardse äärelinnaliku kaubamaja moodi välja.

Mitmepalgeline ja artikuleeritud fassaad on lihtsa programmilise meetodi tulem. Elamu- ja kontoriblokid asuvad keskse kaubandusruumide ümber. Taoline paigutus lubab paremini vaadelda elu- ning kontoriblokke, varjates seevastu vähe loomulikku valgust nõudvad äriruumid.

Kompleks tervikuna on kihiline struktuur, mis pakub mitmekülgset ruumikogemust ning üllatavalt funktsionaalseid suhtlusi igas kihis. Ruumiprogrammiga mängimine ja eluruumide ning kontorite väliskihti toomine lubas ehitada kaubanduskeskuse, millel on palju avausi loomuliku valguse jaoks. Kvartal meenutab terviklikku polüfunktsionaalset linnakvartalit, mis eristab teda kõrval paiknevatest monoliitsetest kaubanduskeskustest. Suurt hoonemahtu artikuleerivad lai materjalivalik, detailirohkus ja funktsioonide paljusus. 

Suuremad ja väiksemad poed ning restoranid avanevad otse linnatänavaile, millega on loodud intiimne ja aktiivne tänavamelu. Erinevatel funktsionaalsetel sektsioonidel on eraldi sissepääsud keldrikorrusel ja tänavatasandil. Sissepääsud juhatavad kontoritesse, korteritesse, hotellidesse, Spaasse ja kaubanduskeskusesse. Vastavaid treppe kasutatakse teiste funktsioonide tarbeks vaid erijuhul.