Tartu Ülikooli Narva Kolledž

Arhitektid

Indrek Peil
Katrin Koov
Siiri Vallner
Kavakava Architects

Sisearhitekt

Hannes Praks

Meeskond

Heidi Urb, Maarja Tüür, Kaire Nõmm, Andro Mänd, Sten Mark Mändmaa, Helina Lass

Auhinnad

2013: Kultuurkapitali Preemia

2013: Eesti Betooniühingu võistluse "Aasta Betoonehitis 2012" eriauhind arhitektuurse kontseptsiooni eest

2013: Baltic Brick and Roof Award - Parim avalik ehitis

2012: Best Culture Prize

Asukoht

Raekoja plats 2, Narva

Pindala

4680m2

Ehitusjärk

Valminud 2012

Klient

Tartu Ülikool

Fotod

Kaido Haagen

Tüpoloogia

Avalikud projektid

Sildid

Haridus, Avalik

TÜ Narva Kolledži hoone on rajatud Teise maailmasõja ja sõjajärgse rekonstrueerimise käigus hävinud Narva vanalinna keskväljaku äärde ning viitab ühtviisi nii kadunud baroksele hoonestusele kui ka linna uutele arengusuundadele. Kolledži uus hoone asub ainsa ajaloolisest vanalinnast  säilinud raekoja kõrval. 

Koolihoone projekti juhtmõte oli uut vormi kasutades taastada vana börsihoone maht , sellepärast koosneb hoone kahest erinevast kontseptuaalsest osast. Ühelt poolt märgib hoonest jäänud tühimikku väljaku sillutisel markeeritud börsihoone poolt kaetud ala ning teisalt uus kolledžihoone ise. Uue ja vana vahelise kuristiku ületamiseks on koolihoone heledale betoonfassaadile kantud ajaloolise hoone fassaadi negatiiv.

Selle võttega on vana börsihoone justkui algses mahus ja dekooriga omal kohal rekonstrueeritud, olgugi, et reaalselt seda enam pole. Kontrastina vana hoone jäljendiga betoonist esifassaadile on kolledžihoone ülejäänud fassaadide viimistluses kasutatud punast tellist. Börsihoone osaliselt säilinud kelder väljaku all on kasutuses kolledži näitusepinnana.

Siseruumid on kompaktsed, et luua õppetööks sobiv, kuid mitteametlikuna mõjuv keskkond. Avar fuajee on osaliselt lahendatud multifunktsionaalse trepistikuna, et luua mugav foon tudengite loenguväliseks läbikäimiseks. Kõik maja korpused paiknevad keskse siseõue ümber.