22. apr. 2024

Algas Veneetsia Arhitektuuribiennaali väljapaneku kuraatorikonkurss

veneetsia_arhitektuuribiennaal_joekalda_kodupeatus

19. aprillil kuulutati välja 19. Veneetsia Arhitektuuribiennaali Eesti väljapaneku kuraatorikonkurss. Konkursitööde esitamise tähtaeg on 31. mai ning võitja kuulutatakse välja 20. juunil.

„Arhitektuuribiennaalide õhustikku kirjeldab ühelt poolt osalejate meeletu armastus arhitektuuri kui loomepraktika vastu, teiselt poolt võimekus pakkuda läbi arhitektuuri lahendusi ka suurematele väljakutsetele ja kriisidele, millega täna silmitsi seisame. Veneetsia Arhitektuuribiennaalil osalemine annab meile võimaluse olla neil teemadel teiste riikidega dialoogis – inspireerida ja pakkuda elamust, lähtudes meie arhitektide loomingust,“ ütles kultuuriministeeriumi arhitektuuri- ja disaininõunik, žürii esimees Johanna Jõekalda.

Veneetsia Arhitektuuribiennaal on suurim riiklikul esindusel põhinev rahvusvaheline arhitektuurinäitus. Seekordse biennaali peakuraator on Itaalia arhitekt Carlo Ratti. 19. Veneetsia Arhitektuuribiennaal on avatud 24. maist 23. novembrini 2025. Eesti väljapaneku elluviimist seekordsel biennaalil juhib Kultuuriministeerium.

Konkursiga otsitakse ekspositsiooni ideed, mis oleks üleilmselt aktuaalne, käsitleks Eesti arhitektuurikultuuri olulisi tahke ning suudaks biennaali publikule paeluvalt ja sisukalt rääkida sellest, mis muudab tänases maailmas arhitektuuri oluliseks. Konkursitööde juures hinnatakse teemapüstituse kandevõimet nii kohalikul kui rahvusvahelisel tasandil ja potentsiaali biennaali kontekstis välja paista.

Konkursi tingimused leiab Kultuuriministeeriumi kodulehelt. Konkursitööde hindamiseks moodustatud žüriisse kuuluvad lisaks Jõekaldale veel Eesti Arhitektuurikeskuse juhataja Hannes Praks, SA Eesti Arhitektuurimuuseumi juhatuse liige Karen Jagodin, 18. Veneetsia Arhitektuuribiennaali Eesti väljapaneku kuraator Arvi Anderson, Kaasaegse Kunsti Eesti Keskuse juhataja Maria Arusoo, Eesti Kunstiakadeemia professor Andres Kurg ning strateegilise ruumilise planeerimise ekspert Kristi Grišakov.

Eesti on osalenud Veneetsia Arhitektuuribiennaalil alates 2000. aastast väga erinevat laadi väljapanekutega. 2023. aastal esindas Eestit elamispinna kättesaadavuse teemaline ekspositsioon “Kodupeatus”, mille kuraatoriteks olid Aet AderArvi Anderson ja Mari Möldre.

Lisainfo
Hannus Luure
Kommunikatsiooninõunik
hannus.luure@kul.ee