25. apr. 2024

Avatud kutsung: TAB 2024 installatsioonikonkurss ootab ideid!

T.Tunnel Balti jaam

Tallinna Arhitektuuribiennaal 2024 (TAB 2024), mis toimub oktoobrist novembrini (avanädal 9.—12. oktoober, 2024), kuulutab välja rahvusvahelise installatsioonivõistluse „Selleks olukorraks”, mille võidutöö kujutab endast eeldatavasti Harjumaa bussiliinide reisijate ooteala Balti jaamas.

Installatsioonivõistlus, mille tööde esitamise tähtaeg on 15. mail 2024, kutsub osalejaid välja töötama loovaid lahendusi ajutiseks välipaviljoniks Tallinna kesklinna kõige elavama liiklusega transpordisõlmes, Balti jaamas. Paviljon asub veel suures osas puutumata Tallinna bastionivöö serval, mis ümbritseb UNESCO kaitse alla kuuluvat keskaegset Tallinna vanalinna.

Installatsioonivõistluse võidutöö kujutab endast eeldatavasti Harjumaa bussiliinide reisijate ooteala. TAB 2024 käigus ehitatakse võidutöö ka valmis. Projekt peaks ammutama inspiratsiooni paigalseisust, aja surnuks löömisest ja vajadusest varjualuse järele. Ootepaviljon keskendub igapäevaelu kontrastidele, mis ilmnevad õnne, pettumuse, turvatunde või tüdimusena, kui ootame sõnumit, tööintervjuud või kellegagi kohtumist.

Installatsioonivõistlus haakub TAB 2024 peateemaga „Ressursid tulevikuks”, mille autoriks on kuraatormeeskond koosseisus Daniel A. Walser, Anhelina L. Starkova ja Jaan Kuusemets ning mis süveneb meie ressursside kasutamise erinevatesse põhimõtetesse arhitektuuris, ehituses ja linnaplaneerimises. Paviljon “Selleks olukorraks” julgustab osalejaid avastama uusi viise ressursside taaskasutamiseks ja töötama välja uusi biopõhiseid materjale, et luua pika elueaga installatsioon.

TAB 2024 installatsioonivõistlus kuraatorid Laura Linsi ja Roland Reemaa väljendavad muret järgmiselt:  „Öeldakse, et elame enneolematul ajal, ent elu läheb ikkagi edasi. Romantiseeritud mineviku ja utoopilise tuleviku vahel kutsub see installatsioonivõistlus uurima arhitektuuri nõtkeid omadusi – koostööl põhinevat autorsust, taasloovat disaini ja mittelineaarseid ehitusprotsesse. Tuletatult ladinakeelsest sõnapaarist ad hoc, otsime alternatiivseid praktikaid, kuidas ühte projekti, antud juhul siis ootepaviljoni, kavandada, ehitada, hooldada ja lahti võtta nii, et see vastaks tänapäeva vajadustele ja oleks teostatud ja tänapäevaste vahenditega.”

Installatsioonivõistlus kutsub arhitekte looma avalikku infrastruktuuri, mis taaskasutab kohaliku puidutootja Thermory materjale; taaskasutab materjale, mis pärinevad teistelt kohalikelt ettevõtjatelt ja potentsiaalsetelt koostööpartneritelt metsanduses ja jäätmekäitluses, et luua kogukonnaruum, mis on piisavalt läbimõeldud ja kujundatud.

Nagu TAB 2024 peakuraator Daniel A. Walser kinnitab: „Konkursi muutumisega skulptuursete objektide eksponeerimisest poodiumil kasuliku ehitise loomiseks raudteejaamas, toome arhitektuuri laiemale avalikkusele lähemale. Usun siiralt, et arhitektuur võib olla oluline vahend kaasaegsete probleemide lahendamiseks. Arhitektuur ei ole ainult kunstiline tööriist iseenesest, see aitab maailma paremaks muuta. Seega näitab konkurss realiseeritud visiooni potentsiaali igapäevaelus. TAB 2024 teema „Ressursid tulevikuks” saab selle konkursiga materialiseeritud ja üles ehitatud mõõtkavas 1:1.”

Võistlusjuhend ja muud dokumendid asuvad siin. Lisainfo saamiseks võtke ühendust aadressil info@tab.ee enne 30. aprilli 2024.