04. mai 2023

Eesti Arhitektuurikeskust asus juhtima Hannes Praks

Foto: Tõnu Tunnel

Käesolevast nädalast asus Eesti Arhitektuurikeskust juhtima sisearhitekt, materjalidisainer ja Eesti Kunstiakadeemia sisearhitektuuri osakonna endine juhataja ning professor Hannes Praks.

Oma uues ametis on Praksil visiooniks muuta Eesti Arhitektuurikeskus kestliku ruumi kompetentsikeskuseks. Eesmärgiks on otsida Eesti arhitektuuri tulevikuidentiteeti senisest väiksema keskkonnamõjuga ehitusmaterjalidest ja -tehnoloogiatest.

„Mul on sisearhitekti haridus ja olen harjunud mõtlema seestpoolt väljapoole. Just seetõttu usun, et üks viis arhitektuuri ja ehitustööstust kestlikumaks muuta on alustada materjalidest,“ ütles Praks. „On oluline küsida, kus on materjalid toodetud ja kuidas nad on toodetud. Sama oluline on ka, kuidas me neid ehitusplatsil kokku paneme ja vajadusel hiljem lahti võtame.“

Praks ootab põnevusega, kuidas uute materjalide ja kontseptsioonide tulekuga hakkab tasapisi muutuma ka arhitektuuri vormikeel.

„Lääne- ja Põhja-Euroopa on võtmas maailmas juhtrolli ringsete materjalide ja madalsüsinikehituse lahenduste arendamisel. Eestil on tänu kompaktsusele ja heale tehnoloogilisele baasile võimalus samuti oma panus anda. Selleks tuleb koostöiselt ühe laua taha saada teadus, riik ja erasektor. Siin edukad olles saame oma kompetentsi pakkuda ka piiri taha. Olles liiga aeglane või laisk, jääb meil üle vaid virgemate kopeerimine, mõistagi väiksema marginaaliga,“ nentis Praks.

Juhataja koha annab üle senine pikaaegne Eesti Arhitektuurikeskuse juht arhitekt Raul Järg.

 

Hannes Praks lõpetas 2000. aastal Eesti Kunstiakadeemia sisearhitektuuri erialal. Eelnevalt on ta õppinud infotehnoloogiat ja majandust.

Praks on praktiseeriva sisearhitektina olnud keskendunud eelkõige avalikele ruumidele. Erialaste tööde eest on teda korduvalt pärjatud Eesti Sisearhitektide Liidu ja Kultuurkapitali aastapreemiatega. Aastatel 2014-2019 töötas Praks Eesti Kunstiakadeemia sisearhitektuuri osakonna juhi ja professorina uuendades oluliselt õppekava, pöörates tähelepanu kestlikule disainile ja kontseptuaalse mõtlemise oskuse arendamisele. Praksi sisseviidud uuendused on kasutusel tänaseni noorte sisearhitektide õppekavas.

Lisaks EKA-le on Praks töötanud õppejõuna ka Palestiinas, vedades stuudiot, mille fookuses oli küsimus arhitekti rollist haavatumate ühiskonnakihtidega tegelemisel sealse pagulaslaagri näitel. Praks on juhtinud ka populaarset puitehituse suvekooli Soomaal, mille osalejateks olid maailma tipparhitektuurikoolide üliõpilased ja õppejõud.

Viimase ettevõtmisena asutas Praks koos endiste EKA kolleegide ja tudengitega materjalidisaini- ja uurimistuudio kuidas.works, mille fookuses on mineraalsete jäätmete väärindamine. Stuudio on napi kaheaastase tegutsemisaja jooksul osalenud mitmetel siinsetel ja piiritagustel arhitektuurinäitustel ning pärjatud mitme erialase auhinnaga.

Praks on ka varasemalt olnud kaasatud Eesti Arhitektuurikeskuse tegevustes kureerides välkloenguid, osaledes arhitektuuri ekspordiprogrammides ja näitustel.

 

 

Kontakt

Kevin Loigu
Eesti Arhitektuurikeskuse kommunikatsioonispetsialist

523 2627
kevin.loigu@arhitektuurikeskus.ee