21. mai 2023

Eesti paviljon Veneetsia arhitektuuribiennaalil on avatud

Foto: Kertin Vasser.

18. mail toimus Eesti paviljoni „Kodupeatus“ pidulik avamine, mille juhatas sisse loovtiimi etteaste. Veneetsia arhitektuuribiennaal on avatud 20. maist 26. novembrini. Ekspositsioon „Kodupeatus“ jõuab aasta lõpus ka kodupublikuni.

Avasündmusel astusid üles kuraatorid ning loovtiim. Kõnedega esinesid veel Kultuuriministeeriumi kunstide valdkonna asekantsler Taaniel Raudsepp, Eesti suursaadik Itaalias Paul Teesalu ja Eesti Arhitektuurikeskuse juht Hannes Praks.

Eestit esindav ekspositsioon „Kodupeatus“ käsitleb kinnisvara kättesaadavust ja kodu tähendust. Projekti kuraatorid on Aet Ader, Mari Möldre ja Arvi Anderson arhitektuuribüroost b210.

Koostöös Liisa Saaremäeli, Keithy Kuuspu (lavastajad), Jan Kausi (dramaturg), Kairi Mändla (stsenograaf) ja Markus Robamiga (helilooja) luuakse installatiivne lavastus, mis jõuab Eesti paviljoni külalisteni üheksa etenduskunstniku esituses. Üles astuvad Arolin Raudva, Kirill Havanski, Anumai Raska, Külli Teetamm, Eline Selgis, Paula Veidenbauma, Johhan Rosenberg ning lavastajad.

Foto: Kertin Vasser.

„Oma pikkuse tõttu ei saa kestvuslavastust kunagi algusest lõpuni valmis teha ja peensusteni lihvida. Seega jääb nii etendajatele kui külastajatele ruumi juhusteks ja üllatusteks ning säilib loomulik haprus ja meeldiv ebamugavus,“ sõnas Arolin Raudva, kes on järjekorras esimene etenduskunstnik. „Tunnetuslikult polegi tegu lavastusega ja etendamisega, vaid pigem jätkuva ruumiloomega, ruumis ja ruumiks olemisega. Eesti paviljoni atmosfääri mõjutab iga külaline, kes saavad ühtlasi ka selle ruumi osaks. See on huvitav dialoog, et kuidas me vastutame ruumi eest, mida endaga kaasas kanname, kuidas käitume kui meie ruumid kohtuvad või kui siseneme kellegi teise ruumi,“ lisas Raudva.

GALERII avasündmusest, fotode autor Kertin Vasser.
FOTOD Eesti paviljonist, autor Kertin Vasser.

Foto: Kertin Vasser.

XVIII Veneetsia arhitektuuribiennaali „The Laboratory of the Future“ peakuraator on Lesley Lokko. Eesti paviljoni avamine toimub 18. mail. Veneetsia arhitektuuribiennaali on külastajatele avatud 20. maist 26. novembrini.

Veneetsia XVIII arhitektuuribiennaali Eesti väljapaneku produtsent ja rahvusvahelise kuraatorivõistluse korraldaja on Eesti Arhitektuurikeskus. Toetajad Kultuuriministeerium, Eesti Kultuurkapital, Thermory, Thinnect ja Eesti Arhitektide Liit.

Eesti paviljoni ekspositsiooni „Kodupeatus“ veebilehe leiad SIIT. Jälgi ka „Kodupeatuse” Facebooki ja Instagrami!