04. juuni 2021

Ekskursioonid Eesti Rahvusraamatukogus

Foto: Evert Palmets

Прочтите на русском

 

Vaata tuuride ajagraafikut ja osta pilet siit (eesti keeles)

Juuli keskpaigas alustab Eesti Arhitektuurikeskus ekskursioonidega Eesti Rahvusraamatukogusse ja viib huvilised arhitekti Raine Karbi ja sisekujundaja Sulev Vahtra nägemuse järgi valminud suurejoonelise hoone tavapäraselt külastajatele suletud koridoridesse ja hoidlatesse.

Eesti Rahvusraamatukogu on massiivne monument, mida kõik teavad, kuid mille põnevate käikudega ja nurgatagustega on tutvunud vaid vähesed.

Kümnekorruselise hoone, mis meenutab püramiidi või hiiglaslikku templit, on projekteerinud Raine Karp aastal 1984, hoone sisekujundajaks oli Sulev Vahtra. Hoone ise valmis aastaks 1992 ning on siiani suurim raamatukoguhoone Baltimaades. Tegemist on postmodernistliku arhitektuuri musternäitega ning viimase nõukogudeaegse gigantse ehitisega Eestis.

Raamatukogu on tõepoolest täis üllatusi keldrist pööninguni – nii on näiteks ehk pisut veider teadmine, et hoonesse on projekteeritud bassein, hoone juurde kuulub amfiteater või tore avastus, et hoone katuseterrassilt avaneb Tallinna linnale üks unikaalsemaid vaateid, kust näeb kolmeteist kirikutorni. Seda suurepärast vaadet on võimalik tuuri külastajatel ka ise oma silmaga kogeda!

Raamatukogu ajalugu läheb tagasi Eesti Vabariigi algusagadesse, kus aastatel 1918-1935 tegutses tänase rahvusraamatukogu eelkäija Eesti Vabariigi Riigiraamatukogu. Sel ajal oli raamatukogu ülesandeks kirjanduse hankimine riigi seadusandlike institutsioonide tarbeks. Raamatukogu esimesed tööruumid asusid Toompea lossis.

2021. aasta lõpul suletakse rahvusraamatukogu mitmeks aastaks, kuna raamatukogu on ees ootamas uuenduskuur ja mitmed vahvad arendused – nüüd on Sul unikaalne võimalus osa saada nii rahvusraamatukogu lugudest kui hoone kõige salapärasematest paikadest veel enne, kui raamatukogu mõneks ajaks end avalikkusele suleb! Samuti saab kuulda raamatukogu tulevikuplaanidest ja sellest, mis majas muutuma hakkab.

Ekskursioon Eesti Rahvusraamatukogus kestab kokku 90 minutit ning tuurid toimuvad eesti ja vene keeles.