12. veebr. 2021

Ekskursioonid Patarei Merekindluses

Patarei Merekindlus

Прочтите на русском

 

Vaata eestikeelsete tuuride toimumisaegu ja osta pilet siit

Eesti Arhitektuurikeskuse ekskursiooniprogramm viib huvilised Tallinna rannajoone arhitektuuripärli Kalaranna forti hoovidesse ja koridoridesse. Giidituurid rahva seas Patarei merekindlusena tuntud mastaapses hoones annavad võimaluse tutvuda kindluskompleksiga ning saada aimu selle mitmetest funktsioonidest aastakümnete vältel.

Merekindluse rajamine algas aastal 1829, kui Vene keiser Nikolai I kinnitas Tallinna kaitsekava. Selle alusel hakati looma Tallinna ümber kindlustusvööndit, mis hõlmas ka ligi 2 meetri paksuste müüridega võimast Kalaranna forti. 19. sajandi keskpaigaks kaotas kaitserajatis oma sõjalise tähtsuse ning hoonekompleks kohandati ümber kasarmuks, kus paiknes periooditi üle mitme tuhande sõduri. Vabadussõja järel rajati kasarmusse kinnipidamisasutus ning rahva seas sai hoone Patarei vangla hüüdnime. Vanglaperioodiga on seotud ka hoone värskeim ajalugu ning kõige kurioossemad lood, mida jagavad giidid ka tuuridel osalejatega.

Täna arendab Patarei Merekindluse nime all hoonekompleksi ja piirkonda US Real Estate OÜ, kelle visioonis saab kompleksist Tallinna uus mereäärne süda, maamärk ja tuiksoon koos äripindade, korterite, kaupluste, toidutänava ning meelelahutuskohtadega.

Eesti Arhitektuurikeskuse ekskursiooniprogramm võimaldab Merekindlusesse teha sissevaate sel põneval hetkel kui kindluskompleks on läbi tegemas oma muutumist ning saada viimasel hetkel osa ka paljust sellest, mida juba lähitulevikus ei ole enam võimalik sellisel kujul kogeda.