08. veebr. 2021

Ekskursioonid Tallinna Linnahallis ja Balti Manufaktuuris taas avatud

Foto: Lisett Kruusimäe

Eesti Arhitektuurikeskus avab ka sellel aastal arhitektuurihuvilistele uksed Balti Manufaktuuris ja Tallinna Linnahallis.

Tallinna Linnahall võlub külastajaid oma mastaapsusega ning kindlasti ka nostalgiliste mälestustega, mis paljudel meist mälusoppides. 1976. aastal Moskva Olümpiamängude purjeregati jaoks Raine Karpi, Riina Altmäe ja Ülo Sirbi poolt projekteeritud hoone on üks silmapaistvaim näide Eesti nõukogudeaegsest arhitektuurist Tallinnas.

Tänaseks aastaid tühjana seisnud arhitektuurimonument sai aga mõned aastad tagasi, 2019. aasta suvel uue tähenduse, kui leidis kasutust Hollywood’i kassahiti „Tenet“ võttepaigana. Kuigi erinevalt filmistsenaariumile on kõik Linnahallis siiani omal kohal, võib mõnigi filmifänn siiski leida Linnahallist nii mõnegi tuttava koha.

Ekskursioon Tallinna Linnahallis kestab 75-minutit. Piletid on leitavad Fienta keskkonnast.

Vaata eesti keelsete tuuride ajagraafikut

Vaata venekeelsete tuuride ajagraafkut

Foto: Lisett Kruusimäe

Balti Manufaktuur on sarnaselt Linnahallile samuti pikalt tühjana seisnud. Uut elu on asunud piirkonnale andma Hepsor kinnisvara koos Tolaram grupiga. Veel enne suurtööde algust saavad aga külastajad kujutada ette, missugune õhkkond valitses kunagises Tallinna suurimas ehitises, mille kogupikkus on 230 meetrit.

Hoone ehituse planeerimisega alustati 1898. aastal arhitekt Rudolf Otto von Knüpfferi projekti järgi. Koos tootmishoonega planeeriti piirkonda ka kõik muu eluks vajalik – koolid, arstiabi, elamupinnad ja meelelahutus. Muuhulgas oli tegemist ühe esimese asutusega Tallinnas, kus oli hinnatud tööjõuks ka naised.

Ekskursioon Balti Manufaktuuris kestab 90-minutit.  Piletid on leitavad Fienta keskkonnast.

Vaata eesti keelsete tuuride ajagraafikut

Vaata venekeelsete tuuride ajagraafkut

Eelmisel aastal külastas Eesti Arhitektuurikeskuse korraldatud ekskursioone ligi 4500 inimest. Sellel aastal on plaanis rääkida veel uute hoonete lugusid.