14. juuli 2022

Hakka maailma esimese krüptorahastusel põhineva arhitektuuriprojekti investoriks

Ole osa installatsiooni kujundamisest – kõigil soovijatel on võimalik osta plokk aadressil www.tab.iheartblob.com Eesti Arhitektuurimuuseumi ette Tallinna Arhitektuuribiennaali raames rajatavast installatsioonist.

Teose autor iheartblob (UK/EST/USA) mõtestab täielikult ümber arhitekti rolli ning tavapärase arhitektuuriprojektide disainiprotsessi. Disaini-ja arhitektuurikogukond saavad olla nii installatsiooni disaineriteks kui ka rahastajateks. Kokku on müügil 165 plokki.

Meeskond ise näeb ennast süsteemidisainerina, kes pakub läbi NFT (Non Fungible Token) ja tehisintellekti võimaluse olla osaline lõpptulemuse vormimisel ja rääkida seeläbi kaasa avaliku ruumi kujundamisel.

Oma ploki ostmiseks peavad kasutajad looma ühenduse Tezose (XTZ) plokiahela rahakotiga:

„Valisime Tezose plokiahela, kuna see on väga keskkonnasõbralik ja toetab puhtaimaid NFT protsesse. Ühe ploki moodustamiseks kulub samapalju enegriat, kui läheks ühe säutsu positamiseks Twitterisse,“ selgitas Shaun McCallum, üks iheartblobi asutajatest. Callumi sõnul on Tezosel on ka suurepärane kunstnike ja loojate kogukond, kes võiksid lisaks kunstile huvituda ka arhitektuurist.

iheartblob teeb koostööd NFTde müümist ja ostmist vahendava platformiga OBJKT.COM, mis on tuntud noorte kunstnike ja loomeinimeste seas. Kasutajad saavad osta endale digitaalse ploki, mida on neil võimalik hiljem vahetada või müüa edasi. Loodav paviljon koosneb ainulaadsetest osadest, millest igaühel on erinevad disainerid ja omanikud.

Maailma esimene blokirahastusel ehitatava installatsiooni ehitusega alustatakse augusti alguses ning avamine toimub Tallinna Arhitektuuribiennaali avapäeval, 7. septembril. Installatsioon jääb Eesti Arhitektuurimuuseumi ette järgmiseks kaheks aastaks.

Tallinna Arhitektuuribiennaal 2022 peatoetaja on Thermory. TAB 2022 installatsiooni peatoetaja on Ülemiste City.