30. okt. 2020

Homme avaneb korraga kaheksas Eesti linnas järgmise Veneetsia arhitektuuribiennaali eelnäitus

Valga keskväljak. Foto: Maris Tomba

Homme avaneb korraga kaheksas Eesti väikelinnas näitus “Plats! Väärikas kahanemine. 8 linna”. Samaaegselt toimuvaid avaüritusi saab jälgida ERRi portaali vahendusel ning Tõrva, Põlva, Valga, Rapla, Võru, Kuressaare, Elva ja Rakvere keskväljakutele üles seatud ekraanidelt.

Lisaks näitustele toimuvad sel päeval linnades ka ekskursioonid, mis tutvustavad näitust ning linnaväljakute arhitektuuri. Kõik ekskursioonid algavad pärast otseülekande ja näituse avamise lõppu. Mitmed linnad on loonud ka enda eriprogrammi. Näiteks toimub Rakveres noortele mõeldud Arhitektuurikooli töötuba “Uuri ruumi”, Võrus esitab ehtsat Itaalia muusikat Tommasso Primavera, Tõrvas pakub maitsvat toitu kodukohvik Supelung ning Põlvas näeb nii tulemöllu kui ka trummimängijaid.

„Plats! Väärikas kahanemine. 8 linna“ keskendub kahanevate linnade elukeskkonna kvaliteedi parandamisele kaheksa väikelinna näitel, mis on ka näitusepaikadeks. Kõikide nende linnade linnaväljakud on valminud viimastel aastatel “Eesti Vabariik 100” arhitektuuriprogrammi “Hea avalik ruum” raames. Näituse autorid on Jiri Tintera, Kalle Vellevoog, Garri Raagmaa, Martin Pedanik ja Paulina Pähn. Algselt selle aasta kevadel toimuma pidanud Veneetsia arhitektuuribiennaalil Eestit esindav näitus jõuab rahvusvahelise publikuni kevadel 2021.

Näituse autorite sõnul on rahvastiku kahanemise põhjused globaalsed, kuid tagajärjed lokaalsed. Üks viis, kuidas selle nähtusega võidelda, on keskenduda elukvaliteedi parandamisele ning kohatunnetuse ning -identiteedi tugevdamisele. Kvaliteetsel linnaruumil on selles võitluses väga oluline roll ning selle heaks saavad linnad ja arhitektid väga palju ära teha. Kaheksa näitust aitavad teadvustada arhitekti võimalusi – ent ka vastutust – elukeskkonna kvaliteedi eest seismisel ja selle tõstmisel.

Näitused toimuvad väikelinnades väga erinevates kohtades – mõnedes linnades avatakse näitus linnaväljaku enda väligaleriis, teistes kohtads näeb näitust mõnes galeriis või väljakuäärses hoones. Sisult ühesugused näitused tutvustavad läbi linnaelanike endi kui ka professionaalsete fotograafide tehtud fotode kolmel ruumiskaalal: riik, linn ja linnasüda.

Näitused on avatud:

Rapla kultuurikeskuse Rütmani galeriis 31. oktoobrist kuni 15. novembrini.

Võru keskväljakul 31. oktoobrist kuni 20. novembrini.

Valga keskväljaku väligaleriis 31. oktoobrist 14. novembrini.

Tõrva keskväljakul 31. oktoobrist 29. novembrini.

Põlva keskväljakul 31. oktoobrist 29. novembrini.

Kuressaare Kultuurikeskuse fuajees 31. oktoobrist 12. novembrini ja 13. novembrist 29. novembrini vallamajas (Lossi 1).

Elva keskväljaku väligaleriis 31. oktoobrist 31. detsembrini.

Rakvere Pika tänava platsil 31. oktoobrist 15. novembrini.

 

Toetajad ja koostööpartnerid: Eesti Kultuuriministeerium, Eesti Kultuurkapital, Rahandusministeerium, Eesti Arhitektide Liit, Rakvere Linnavalitsus, Rapla Vallavalitsus, Võru Linnavalitsus, Valga Vallavalitsus, Elva Vallavalitsus, Põlva Vallavalitsus, Saaremaa Vallavalitsus, Tõrva Vallavalitsus