14. okt. 2022

Eesti Arhitektuurikeskus kutsub koolitusreisile Soome

Jätkasaari kool

Kuidas viiakse läbi ja rahastatakse Soomes arhitektuurikonkursse? Mida arvavad Soome arhitektid kogu protsessist ning mida Eestil oleks õppida? Millised näevad välja uuemad lasteaiad ja koolid Soomes?  

Kõigile neile küsimustele leiab vastused 15.-16. novembril 2022, kui toimub Eesti Arhitektuurikeskuse korraldatav praktiline kahepäevane koolitusreis Soome.

Visiidi eesmärk on saada ülevaade Soome arhitektuurikonkursside korraldamisest, tutvuda Soomes äsja valminud koolide ja lasteaedadega ning jagada kogemusi töid teostanud arhitektide, hankespetsialistide ja kooli esindajatega.

Külastame Soome Arhitektide Liitu, Helsingi Jätkäsaari kooli ning arhitektuuribüroosid, kes on olnud seotud kooli- ja lasteaedade projekteerimisega. Samuti toimub Eesti saatkonnas Helsingis kohtumine Soome arhitektide ning saatkonna esindajatega. Täpsema programmiga saab tutvuda allpool.

Oodatud on kõik arhitektid ja omavalitsuse hankespetsialistid, kes soovivad rohkem teada saada Soome arhitektuurikonkurssidest ning tutvuda kooli- ja lasteaia uute projekteerimislahendustega.

Osalustasu on 248 eurot + km/inimene ja sisaldab laevapileteid, majutust ja tegevusi vastavalt programmile. Osalemise kindlustab tasutud arve, mis saadetakse peale registreerimist e-mailile.

Kohtade arv on piiratud ning grupi täitumine toimub registreerimise alusel. Osalemiseks palun registreerida SIIN hiljemalt 31. oktoobriks.

Lisainfo:
Liis Lehesalu
Eesti Arhitektuurikeskuse projektijuht
+372 56 91 31 44
liis@arhitektuurikeskus.ee

 

KOOLITUSREISI PROGRAMM
15.-16.11.2022

Teisipäev, 15. november

07.30  Väljub laev suunal Tallinn – Helsingi, Tallink Silja

09.30  Saabumine Helsingisse

10.00  Väljasõit kohtumisele

10.45  Soome Arhitektide Liit (Suomen Arkkitehtiliitto SAFA ry)
Malminkatu 30, Helsinki
https://www.safa.fi/en/

Kohtumise eesmärk: ülevaade Soome arhitektuurikonkursside läbiviimisest, rahastusest ja teavitusprotsessist.

KIRSTI RANTANEN – hankespetsialist, Europan ja Soome peasekretär, arhitekt
PIPSA PENTTINEN – hankekonkursside kommunikatsioon ja haldus 

 SAFA-l on üle 100-aastane arhitektuurikonkursside korraldamise kogemus. Meeskonda kuuluvad ekspertid, kes nõustavad ja vastutavad kogu projekti tsükli eest ning juhivad kommunikatsioonikanalit, mida jälgib kogu Soome arhitektuurivaldkond.

12.00  Lõuna koos SAFA esindajatega
Latin Bistro & Bar Maestro 51, Fredrikinkatu 51, Helsinki

13.00  Väljasõit kohtumisele

13.30  Case Study I: Taka-Töölö lasteaia arhitektuurikonkurss
Kymp-talo, Työpajankatu 8, Helsinki
https://bit.ly/3MtWzyr

Helsingi linna poolt korraldatava projekteerimiskonkurssi Sibeliuse pargiga külgneva Taka-Töölö lasteaiaga tutvumine.

JARMO RAVEALA – Helsingi linnakeskkonna osakonna juht

14.30  Väljasõit

15.00  Soome Arhitektuurimuuseumi külastus
Kasarmikatu 24, Helsinki
https://www.mfa.fi/en/

Näitus ”Elagu Viivi Lönn!” annab ülevaate Soome naisarhitekti Viivi Lönnist (1872 – 1966), kellest sai kooliplaneerimise teerajaja. Tutvume näituse kuraatori juhendamisel väljapanekuga ja leiame vastused küsimusele, et kuidas Soomes kooliplaneerimine alguse sai.

Lisaks saame ülevaate Helsingisse rajatava uue Disaini- ja Arhitektuurimuuseumi hanke ettevalmistustest ning Makasiiniranta piirkonna kontseptsioonikonkurssist: https://bit.ly/3ExmFyI

16.30  Majutus hotellis, vaba aeg

18.15  Õhtusöök (koht kinnitamisel)

 

Kolmapäev, 16. november

10.00  AOR Arkkitehdit Oy külastus
Liisankatu 27 F 26, Helsinki
https://aor.fi/

AOR on võitnud hiljuti mitmeid koolidega seotud hankekonkursse, mh. Jätkäsaari kool, Karhula koolikeskus ning Tuusula gümnaasiumi arhitektuurikonkurss. Kohtumine tiimiga.

11.00  Väljasõit Jätkasaari kooli

11.30  Case Study II: Helsingi Jätkäsaari kool
Hyväntoivonkatu 5, Helsinki 
https://bit.ly/3CoevG7

Jätkäsaari kool valiti 2022. aasta Arkkitehtuurin Finlandia – auhinnakandidaatide hulka. Soome Arhitektide Liit SAFA annab Finlandia arhitektuuriauhinda välja juba üheksandat korda (https://www.arkkitehtuurinfinlandia.fi/).

Jätkäsaari põhikool ehitati 2019. aastal avatud arhitektuurivõistluse raames ja mängib olulist rolli praegu arendatavas Lõuna-Helsingi uues linnaosas. Ekspertide sõnul pole tegemist tavapärase Soome koolimajaga, sest ruumilahendus võimaldab läbi viia erinevat tüüpi õppetööd, pakkudes midagi, mis on korraga kompaktne ja tõhus ning ruumikas ja õhuline.

Kooli külastamine toimub koos hanget ettevalmistanud tiimiga.

12.30  Väljasõit saatkonda

13.00  Lõuna ja kohtumine Soome arhitektide ning saatkonna esindajatega

Eesti saatkond Helsingis, Itäinen Puistotie 10, Helsinki

15.00  Väljasõit sadamasse

16.30  Laev suunal Helsingi – Tallinn, Tallink Silja

18.30  Saabumine Tallinnasse

Programmi aitavad ellu viia Euroopa Liidu Euroopa Regionaalarengu Fond ja EASi toetatud Eesti Arhitektuurikeskuse projekt „Arhitektuuriekspordi tiigrihüpe vol 2“.