Õle 23 Kortermaja

Arhitektid

Margit Mutso
Eek & Mutso Architects
Madis Eek

Asukoht

Õie 23/Härjapea14, Pelgulinn, Tallinn

Pindala

1060m2

Ehitusjärk

Valminud 2005

Fotod

Reio Avaste

Tüpoloogia

Sisearhitektuur, Avalikud projektid, Elamu projektid

Sildid

Korter, Elamu, Tallinn

Pelgulinna asum on tuntud oma puitmajade poolest, kuid peale 20. sajandi alguskümnendite puitelamute leiab siit ka mitmeid 1930. Aastatel ehitatud kivimaju. Õle tänav on Pelgulinna vanim ning selle ääres on mitu suure aiaga väiksemat kortermaja.

Õle ja Härjapea tänava nurgal asus varem puidust kortermaja, mis hävis 1990. aastatel põlengu tõttu. Tühjaks jäänud krundile ehitatud uus maja on kaasaegne nägemus piirkonnale omasest kortermajast.

Hoonel on keskne trepikoda, ülemistel korrustel asuvad korterid ja esimesel korrusel arhitektuuribüroo. Nagu paljud teisedki ajaloolised kinnistud selle ümber hõlmab hoone  ligikaudu vaid neljandiku kogu krundist. Esimese korrusega paralleelselt asuvad ka hoovi poole avanevad garaažid. Traditsiooniliselt olid tänavanurkadel asuvatel kruntide hooned ümbruskondsetest kõrgemad, siis on ka uus hoone neljakorruseline kahe- ja kolmekorruseliste majade seas.

Ehitusmaterjalidena on peamiselt kasutatud betooni ja väikeplokk kive, mis on kaetud krohviga. Hoone esimesest korrust ilustab raketisejäljega betoon ning viimane korrus on viimistletud Cor-Ten terasega. Esimese korruse akende ümbruse puitraamid ja hoone peauks pärinevad ühest vanast puumajast, mida ootas ees lammutamine. Hoone taha on piirkonnale omaselt rajatud suur aed õunapuude, lillede, põõsaste ja elanike ehitatud väliköögiga.

The main entrance on Õle street is for the offices, whilst inhabitants enter through the gate on Härjapea street and use the back entrance. The building is four storeys high as cornerhouses are traditionally higher than their adjacent buildings. Concrete and small blocks form the construction, finished primarily with plaster.

Ground floor concrete was cast in boarded casing; the top floor is covered with corten-steel. The front door and window sideboards were salvaged from a wooden house, set to be destroyed. There is a relatively large backyard with lilac, appletrees, flowers and bushes and a grill house built by the inhabitants.