Baltika Kvartal

Arhitektid

3 + 1 Architects & Studio 3
Markus Kaasik
Andres Ojari
Ilmar Valdur
Andres Põime

Asukoht

Veerenni 24, Tallinn

Pindala

12 849,6 m2

Ehitusjärk

Valminud 2009

Fotod

Kaido Haagen

Sarnaselt paljude teiste Tallinna tootmiskombinaatidega on ka see nõukogudeaegne õmblusvabrik nüüdseks muutunud ja saanud kaasaegseks büroo- ja kaubanduskompleksiks. 1960. aastal ehitatud Baltika maja on 120 m pikk ja 21 m lai. Kogu ruumiprogrammi ja liikumisskeemi (trepikojad, liftid) on muudetud, isegi varem neljakorruselise hoone pööning on saanud viiendaks korruseks. Õmblusvabrikuna toimis hoone kuni 2007. aastani.

Lahendus kompleksi uuendamiseks leiti kutsutud konkursi abil ning see nõudis tugevat panust koostöösse kõigilt osapooltelt. Tellijal oli väga konkreetne ja selge kontseptsioon, mille eesmärgiks oli koondada kokku mitmeid Tallinna moedisainiga tegelevaid firmasid ja teisi loomevaldkonnas tegutsevaid ettevõtteid. 

Kompleksi esimesel korrusel asuvad avalikud pinnad, mis moodustavad niinimetatud moetänava, mille puhul oli keskne takistuseta ühendus tänavaruumi ning kompleksi siseõuega. See on eri tasandeil paiknev suur uhke ruum. Ülemistel korrustel asuvad mitme disaini- ja loovagentuuride kontorid ning saal ja loomeinkubaator. Kõigi siseruumide kujundus on lihtne, kommunikatsioone pole varjatud ning võimalusel on mööblit taaskasutatud. Kogu majas on ülekaalus moodsad materjalid: ehe betoon, soe puit ja vineer, karge kuumvaltsmetall ja klaas. Hiljem on kompleksi täiendatud sarnases võtmes lahendatud uue tiivaga, kus asuvad samuti kontori- ja mitmed kaubanduspinnad.