Must Maja Nõmmel

Arhitektid

Novarc
Martin Aunin

Sisedisain

Kaire Kemp-Tišler, Ea Andla

Asukoht

Valguse 17, Tallinn

Pindala

410m2

Ehitusjärk

Valminud 2010

Client

Eraisik

Ehitaja

Nordecon Betoon OÜ

Fotod

Tiit Veermäe, Kaido Haagen

Tüpoloogia

Elamu projektid

Sildid

Elamu, Tallinn, Villa

Must Maja asub oma sõsara Valge Maja kõrval tänavanurgal, mistõttu oli talle vaja kujundada kaks esifassaadi. Selle lähteülesande loogiliseks tulemuseks on L-tähe kujuline põhiplaan, mille kaks tiiba haaravad enda vahele hoovile avaneva terassi. Tänavapoolset range olekuga fassaadi ilmestab valge betoon, seevastu hoovipoolset fassaadi iseloomustab mustade plaatidega kaetud murdjoontega pind ning ka mustaga viimistletud ribid akende ees. Soe ja külm, must ja valge jätkavad dialoogi ka siseruumides: kogu esimese korruse põrand on kaetud musta parketiga ning seinad ja mööbel on valgeks võõbatud. Raketise jälgedega betoon, klaas, puit ja muud kasutatud materjalid on sarnased oma naabriga, kuid Musta Maja tervik on oluliselt kompaktsem ja kontsentreeritum.

Ehituslikult on hoone ülimalt keeruline. Detailide rohkust demonstreeerib kas või ülitäpset teostust nõudnud must metallaed. Tellija, arhitekti ja ehitaja täielik pühendumine projektile on nähtav igal sammul.

Siseruumide jaotus on küllaltki tavapärane, kus igal ruumil on kindel funktsioon ning paigutus järgib asukohast ja vormist tulenevat loogikat.

Naabrist sõsarhoones on kogu elu koondunud ühele korrusele, kuid Mustal Majal on hoopis kolm korrust. Siseruumide jaotus on traditsiooniline: iga tuba täidab on kindlat funktsiooni ning ruumipaigutus johtub asukohast ja vormist tulenevast loogikast. Nurkmises tornis asuvast vanemate magamistoast leiame nutika lahendusega lintakna, mis tagab vajaliku privaatsuse. Katusealused mahutavad laste magamistube.

Sarnaselt oma naabri Valge Majaga on ka see hoone nn. tark maja. Hoone jahutamiseks ja kütmiseks kasutatakse maaküttepumpa, mis asub keldris tehnoruumis. Arhitekt lootis neid ehitades tõestada, et klaasist elamud sobivad ka siinsesse kliimasse.