Keha Ehitus
Arhitektid
Asukoht
Ahtri 2, Tallinn
Ehitusjärk
Valminud 2015. Alates 2017. aastast Tallinna Sadama territooriumil
Ehitajad
TAB 2015 volunteers and architecture students of Estonian Academy of Art: Mihkel Masso, Jüri Nigulas, Ragnar Kruusimäe, Mihkel Räni Raev, Mihkel Aan, Raul Rohtjärv, Paul Klõseiko, Endrik Arumägi, Rosanna Lints, Madli Kaljuste
Klient
Tallinn Architecture Biennale TAB 2015
Toetajad
Narvo – Nordic Timber, Würth, Assy, Mountain Loghome, TAB2015, Eesti Arhitektuurimuuseum, Kultuurkapital
Fotod
Tõnu Tunnel
Tüpoloogia
Installatsioon “Keha ehitus” oli Eesti Arhitektuurimuuseumi ruumides eksponeeritud samanimelise näituse jätk linnaruumis. See kehastas arhitektuuris ja ehituses aset leidvat dialoogi füüsilise ja arvutiga loodud maailma vahel. Tallinna Arhitektuuribiennaali toimumiskohaks olnud Arhitektuurimuuseumi ees paiknenud paviljon toimis sündmuskohta juhatava majakana.
Vabavormiline ehitis oli kaasaegne nägemus nn ‘post ja tala’-süsteemist ning see valmis palkmaju tootval tootmisliinil. Arvutitega juhitavad viieteljelised freespingid võimaldasid tavalisele tööstuslikule tootmisprotsessile sarnasel kiirusel valmistada erilahendusi ning algoritmidel tuginevad kujundusmeetodid tagasid paindlikkuse planeerimises.
Projekti eesmärgiks oli tuua algoritmidel tuginevat disaini lähemale tööstuslikule tootmisele ning käivitada diskussioon kohalike puidutööstuste, inseneride ja arhitektide vahel puitarhitektuuri tuleviku osas.
Tallinna Arhitektuuribiennaali TAB 2015 kuraatornäituse pealkiri oli “Keha ehitus” ning see võttis vaatluse alla ehituse hübriidsed vormid, milles uusim tehnoloogia ja teadus kohtuvad materjalisüsteemide isetekkelise mitmekesisusega ning mille puhul vabaduse ja kontrolli astmed panevad paika varieeruvuse, otsides tasakaalu kontrollimatu ja etteaimatava – keha ja ehituse – vahel. Uuenduslik arhitektuur on väljumas distsipliini tavapärastest piiridest, toomaks arhitektuuri senitundmatud territooriumid ehituskunsti esteetikas ja ruumilises kvaliteedis, mis on loodud isejuhtivate intelligentsete süsteemide poolt, kus arhitektuur ja teadus on astunud dialoogi arvutusliku ja füüsilise vahel.