De la Gardie Kaubamaja

Arhitekt

Alver Architects

Asukoht

Viru 13/15, Tallinn

Mies Van Der Rohe Preemia nominatsioon 2001
Eesti Kultuurkapitali Arhitektuuripreemia 2000

Auhinnad

3280m2

Pindala

Valminud 2000

Ehitusjärk

Estconde Invest

Klient

Kaido Haagen

Tüpoloogia

Auhinnatud projektid, Äriprojektid

Sildid

Võistlus, Kaasaegne arhitektuur, Eesti, Uus linna piirkond, Tallinn

Alvar Arhitektide üks tuntumaid hooneid De La Gardie kaubamaja asub Tallinna vanalinnas Viru tänava äärsetel kruntidel, kus Teise maailmasõja aegsed õhulöögid olid jätnud majade vahele tühja koha. Ühena vähestest kaasaegse arhitektuuri näidetest UNESCO kaitse all olevas vanalinnas on see hoone paljude arhitektide ja arhitektuuripärandi kaitset teostavate ametkondade vaheliste tuliste arutelude tulemus. 

Kolmel ajaloolisel krundil paikneva hoone maht ja väliskujundus võtavad arvesse ümbritsevat linnaruumi, selle mahtu ja rütmi. Hoone materjalikasutus peegeldab ajalooliste hoonete tekstuuri, kuid tõlgendab seda moodsas võtmes. Ajalooliseid krunte järgimaks on kolmeks jaotatud fassaadil kasutatud puitu, klaasi ja paekivi. Peasissekäike raamivad puidust ja betoonist portaalid. Külgfassaad on kaetud paatinakarva värvitud vaskplekkpaneelidega ning metallvõrk katab ka klaasist trepikoda. 

Hoones asuvad peamiselt äripinnad: kelder ja kolm esimest korrust on poodide päralt ning neljandal korrusel paikneb kohvik-ööklubi ja restoran. Siseruumi ülesehituse keskpunktiks on korruseid läbiv aatrium, kus paiknevad ka õhulise arhitektuuriga trepp ja liftišaht. Kolmandalt korruselt neljandale viib keerdtrepp. Hoone kandekonstruktsioonideks on kaks rida valubetoonist poste ning välimisel perimeetril ka konsoolsetele taladele toetuvad põrandaplaadid.