Maaülikooli Spordihoone

Arhitektid

Maarja Kask
Ralf Lõoke
Salto Architects
Karli Luik

Sisearhitektid

Katrin Kaevats, Jaan Port

Võistlus

2007, 1. koht

Asukoht

Fr. R. Kreutzwaldi 3, Tartu

Pindala

4500m2

Ehitusjärk

Valminud2009

Klient

Eesti Maaülikool

Fotod

Karli Luik, Reio Avaste

Tüpoloogia

Teenindus, Avalikud projektid

Sildid

Võistlus, Sport, Tartu

Eesti Maaülikooli spordihoone asub sissesõidul Tartusse F.R. Kreutzwaldi tänava alguses paikneval maalapil, kuhu ei ole varem mitte midagi ehitatud. Seetõttu peab spordihoone täitma lisaks oma põhifunktsioonile ka Maaülikooli ja linna esindavat rolli. Hoone korrastab oma paigutuse ja vormiga kogu ülikoolilinnaku ruumiprogrammi. Samas oli projekteeritud hoonele seatud konkreetsed raamid interjööris, mis seadis hoone üldmahule  selged piirid.

Läbimõeldud maastikuarhitektuur seob hoone vormi üheks tervikuks lainetava maastikuga, mis jätkub taamal nõlvakuna. Tõstetud pinnas moodustab omamoodi padja, millesse hoone justkui oma näopeidaks. Väljavenitatud tipmised nurgad loovad kogu hoone pinna ulatuses erinevaid nõgusaid jooni, mis vähendavad visuaalselt hoone mahtu. Põnev materjalikasutus – pikem külg on viimistletud klaasiga ja lühem välja turritavate liistudega lehislaudisega-, selged jooned ja hoone kuju tekitatud optilised efektid avavad muuseas kogu kompleksile ekspressiivseid maastikuvaateid. Silmapettele aitab kaasa ka liistude paigutus, mis on tihedam seina keskel ja hõredam servades. Punase otsaga liistudest moodustub omakorda hoone nimi – EMÜ Spordihoone.

Omapärase kujuga siseruum tingis ka hoone väljavenitatud mahu. Läbimõeldud detailid ja ruumielemendid loovad kerge ja õhulise interjööri. Varieeruvus kasutatud materjalides ja värvipaletis on küllaltki väike, piirdudes halli betooni, porgandikarva värvipindade ja kohati läikivate, kohati mattjate mustade detailidega. Siseruum meenutab delikaatselt, et spordihoones tegeletakse kehaga: eksterjöör tingib erimõõdulised koridorid, mis koos osalise  klaasist põrandakattega pakuvad tõeliselt kehalist kogemust.