Fahle Maja

Arhitektid

Andrus Kõresaar
Raivo Kotov
KOKO Architects

Algse hoone arhitekt

Erich Jakoby

Asukoht

Tartu maantee 84a, Tallinn

Pindala

19400m2

Ehitusjärk

Valminud 2007

Klient

Koger Kinnisvara

Fotod

Kaido Haagen

Tüpoloogia

Auhinnatud projektid, Ajalooline, Avalikud projektid, Elamu projektid

Sildid

Elamu, Tallinn, Renoveeritud

KOKO arhitektide projekteeritud Fahle maja on üks parimaid näiteid 2000. aastate majandus- ja ehitusbuumist. Hoone sai palju avalikkuse tähelepanu, kuna arhitektuurses mõttes oli tegu ambitsioonika, kinnisvaraarenduse mõttes riskantse ja arhitektuuripärandi mõttes vastuolulise projektiga. Asudes Tallinna ühe peamise sissepääsu juures, lennujaama ja kesklinna vahel, tõmbab hoone endale pea kõigi möödujate tähelepanu. Hoone on osa endisest tselluloositehase kompleksist, mille silmapaistvaim struktuur oli paekivist võimas paberimassi keetmise katelde hoone (1926, Erich Jacoby).

Hoone sisustus oli ümberehituse ajaks hävinenud, mis andis aga võimaluse kogu siseruumi ümberkorraldamiseks ja uue ruumijaotuse loomiseks. Hoone ajaloolises osas asuvad peamiselt erinevad kontorid ja tehnoruumid. Üleval, uues klaasfassaadiga hooneosas vana katlamaja kohal on valdavalt erineva suurusega korterid. Uus hooneosa toetub võimsatele betoonpostidele, mis jooksevad läbi vana maja kuni pinnaseni.

Arhitektid proovisid vana hooneosa sees jätta võimalikult palju ajaloolisi detaile nähtavaks, mistõttu on näiteks osaliselt säilinud lehtrid näha 4. korruse kontoriruumides. Need katelde toitepunkrid olid valmistatud betoonist ning neid kasutati puidumassi juhtimiseks kateldesse. Katlad olid kahjuks hävinenud, kuid nende asukohad on selgelt siseruumides markeeritud. Asudes Tallinna “väravate” juures elavdab Fahle maja möödujate kujutlusvõimet ning julgustab neid ette kujutama elu selles suures rohelises akvaariumis, kust avanevad ühed parimad vaated Tallinna linnale. Lisaks korteritele ja kontoritele on hoones mitmeid teisi äri ja teeninduspindu.