Ferrumi Kaubamaja

Arhitekt

Alver Architects

Kutsutud võistlus

1. koht

Asukoht

Kuressaare

Pindala

2220m2

Ehitusjärk

Valminud 2003

Klient

Saare Kinnisvara AS

Fotod

Arne Maasik, Alver Arhitektid

Tüpoloogia

Äriprojektid

Sildid

Võistlus

Ferrumi kaubanduskeskus asub Eesti suurima saare Saaremaa pealinna Kuressaare südames. Hoone paikneb linna peatänava ääres, täites auku Kuressaare vanimate majade ja paari 20. sajandi keskpaigast pärineva ehitise vahel.

Hoone vorm võtab arvesse asukoha linnalikku mustrit. Arvestatakse aga ka laiemalt Kuressaare linnasüdames asuvate punaste kivist viilkatustega majade ilmet ja vaimu. Hoone maht ja fassaadid on vastavuses ümbritseva linnalise keskkonna mõõtkavaga, selle kõrguse ja rütmiga. Maja läbib kaks käiku – üks avatud, teine kinnine – ning need üritavad järgida olemasolevaid jalakäijateid üle antud krundi. Sellega muutub kasutatavaks ka uue hoone taga varem otstarbeta seisnud ala.

Viimistlusmaterjalid, Cor-Ten teras ja kohalik paekivi, peegeldavad saarlaste traditsioone, kuid lisavad hoonele ka mõningast kaasaegsust ja värskust. Siseruum on ehitatud keskse aatriumi ümber, mida katavad terasest ribid ning see on avatud lõunapoolse roheala suunas. Aatriumi keskel on puidust trepp, mis kaardub esimeselt korruselt teisele. Kandvate seinte peamiseks ehitusmaterjaliks on valubetoon. Hoones paiknevad valdavalt erinevad kaubanduspinnad. Majal puudub kelder ning hoopis katusealune on erinevate tehnosüsteemide päralt.