Aiamaja Meriväljal

Arhitektid

Allianss Architects
Toomas Tammis
Paco Ulman

Sisedisain

Paco Ulman

Asukoht

Merivälja, Tallinn

Pindala

95.9m2

Ehitusjärk

Valminud 2009

Klient

Eraisik

Fotod

Paco Ulman

Tüpoloogia

Elamu projektid

Sildid

Suvila, Tallinn

2005. aastal Meriväljal valminud elamule lisati neli aastat hiljem hubane kõrvalhoone, mis kannab Külalise Maja nime. Selle aiamaja väline vorm emuleerib krunti piiravat aeda, kuid säilitab ka sarnasuse elumaja vormikeelega. Hoone jätab mulje justkui oleks ta püüdlikult võimalikult madal ja märkamatu, et säilitada hunnitut Tallinna lahele avanevat vaadet. Arhitektide mõte oli esitada hoonet piirdeaia loomuliku osana, mis paistaks juhuslikult jämedam.

Pikliku kujuga hoone asetub krundi servale ning on osaliselt süvistatud pinnasesse. Keskkonda sulandumist võimendab hoone välisviimistlus – roomattidega kaetud seinad peidavad end samast materjalist piirdeaia taustal ning suured peegeldavad aknad jätavad mulje avaramast sisehoovist. Hoonet kattev mätaskatus lubab kujutleda, et aiamaja on ise mullast välja kasvanud.

Tänu hoone kujule jaguneb siseruum kolmeks funktsionaalseks ritta paigutatud üksuseks. Maja on vastavalt omaniku soovile mitmeti kasutatav: bändiruumina, külaliste majutamiseks ning abiruumidena. Projekti käigus plaanitust lihtsamana valminud sisekujundus on sarnaselt peahoonele siiski väga väljapeetud välimusega. Erinevalt elumajast, mida valitsevad tumedad toonid, on hoovimaja valdavalt heledates toonides viimistletud. Materjalivalik on lihtne ja praktiline – metall ja lamineeritud plaadid, üksikud detailid valmisid naturaalsest puidust.

Vastakuti paiknevad majad jätavad enda vahele ruumi hubasele sisehoovile, kuhu jääb ka sillana hooneid ühendav terrass basseiniga.