Hotell Telegraaf

Arhitektid

Novarc
Martin Aunin

Sisedisain

Külli Salum, Riina Harik

Asukoht

Vene tänav 9, Tallinn, Estonia

Pindala

6845m2

Ehitusjärk

Valminud 2007

Ehitaja

Hea 5 AS

Klient

Veglio OÜ, Vene Posti Operaator AS

Fotod

Kaido Haagen, Arne Maasik, Tiit Veermäe

Tüpoloogia

Äriprojektid, Ajalooline, Sisearhitektuur

Sildid

Hotell, Uus linna piirkond, Renoveeritud, Spa, Tallinn

Tallinna vanalinna üks luksuslikemaid viietärnihotelle asub endises kommertspanga hoones – Revaler Handels-Bank‘i majas, mille arhitektiks oli Peter Schreiberg Peterburist (1878). Teise maailmasõja eel ja Nõukogude perioodil asus Apteegi ja Vene tänava nurgale laotunud hoones posti- ja telegraafikeskus. Pärast telegraafia ajastu lõppu seisis hoone pikki aastaid tühjana.

Hotell torkab Vanalinnas silma tänu fassaadil ilutsevale külluslikule historitsistlikule dekoorile, mis on tänu lisatud valgustusele nüüd nähtav ka pimedal ajal. Nõukogude perioodil juurde ehitatud neljandal korrusel astuvad uued aknad pisut tagasi, nii et nende ette ilmuvad ajaloolise karniisi taha peitunud rõdud. Klaasist rõduuksed tagavad neljanda korruse tubades piisava päikesevalguse ja kauni linnavaate ka tubastes tingimustes.

Hoone ajaloolisest interjöörist on säilinud ainult paraadtrepp. Teises maailmasõjas hävinud hoovipoolse majatiiva asemele rajati  hotellitubade korpus. Uue ja vana hooneosa ühenduskoht on nüüdse ruumiprogrammi kese, mis seob kogu kompleksi kokku. Juurdeehitus on arhitektuuriliselt lihtsam ja palju kaasaegsem. Vanalinna ajaloolist keskkonnaga arvestades on klaasi fassaadil kasutatud tagasihoidlikult. Domineerib hoopiski seinapind, mida elavdavad piklikud aknad ja põhimahust eenduvad ärklid. Soovist sulanduda keskkonda annab aimu ka vanutatud materjalide kasutamine. Tumedaid betoonpaneele töödeldi vasksulfaadiga ning lisaks kasutati paatinakattega vaske, mis loob sideme vanalinna kirikutornide katustega. Soklikorruse konstruktsiooni integreeriti ajaloolisest hoonest säilinud paekivimüürid. 

Juurdeehituse esimesel korrusel asuvad spaa ja restoran. Keldrikorrusele paigutati Vanalinnale harjumatu maa-alune parkla. Eksklusiivne ja kohati ekstravagantse ilmega hotell on nii arhitektuurne kui ka majanduslik edulugu. See on pälvinud mitmeid tunnustusi ning sulandub tõrgeteta Eesti kõige hapramasse ja tundlikumasse ehitatud keskkonda.