Lasnamäe Spordihall

Arhitektid

Siiri Vallner
Tomomi Hayashi
Hanno Grossschmidt
Kavakava Architects

Asukoht

Punane 45, Tallinn

Pindala

7 794,5 m2

Ehitusjärk

Valminud 2002

Fotod

Kert Saarma

Tüpoloogia

Avalikud projektid

Spordihall asub Tallinna magalas, nõukogudeaegse Lasnamäe elurajooni alguses. 1990. aastatel ehitati Lasnamäe piirkonnas eelkõige uusi kortermaju ja erinevaid kaubanduspindasid. Üks esimesi hooneid, mis lisas sellesse standardiseeritud arhitektuuriga piirkonda funktsionaalset mitmekülgsust ja keskkondlikku mõtlemist, oli kergejõustikuhall, mis valmis 2003. aastal. Sellele lisaks asuvad hoones veel jõusaal, aeroobikasaal ja ronimissein. Halli kolmekorruselises osas paiknevad erinevad abiruumid: riietusruumid, varustuse laod, kontorid jne.

Hoone vorm ja mastaap tulenevad jooksuraja kujust ja pikkusest. Suurte klaaspindade kaudu pääseb interjööri ohtralt loomulikku valgust. Sissepääs hoonesse on teise korruse tasapinnalt, mis pakub sisenedes head ülevaadet kergejõustikuareenist. Sissepääsuni viiv kaldtee muudab liikumise sujuvaks ja orgaaniliseks. Oma vormi ja betooni kasutamisega näitab Lasnamäe spordihall, kuidas on võimalik luua nurgelises ja ilmetus elurajoonis peene ruumitunnetusega hoonet.

Välisküljel seinapinnast eenduvad elemendid on varustatud traatidega, et ronitaimed saaksid hoonet mööda kõrgusesse kasvada. Metsik luuderohi katab järk järgult suure osa hoone fassaadidest, pakkudes seeläbi rohelust piirkonnas, kus seda kipub muidu vähe olema. Tänu sellele hakkab hoone väliskülg ka ajas aeglaselt muutuma, mida on arhitektid võrrelnud atleetide vormumisega pideva treeningu tulemusel.