Metro Plaza

Arhitekt

KOKO Architects

Asukoht

Viru väljak 2, Tallinn

Tallinna linnavalitsuse preemia arhitektuur- ja disainvalgustuse eest 2009

Auhinnad

12000m2

Pindala

Valminud 2009

Ehitusjärk

Focus Kinnisvara OÜ

Klient

Kaido Haagen, Gen Vagula, Andrus Kõresaar

Tüpoloogia

Äriprojektid, Ajalooline

Sildid

Renoveeritud, Tallinn, Kontor

Viru ring on Tallinna nullpunkt, kust arvestatakse näiteks ka kilometraaži nii teistesse Eesti  kui võõramaistesse linnadesse. Ringristmik paikneb Tallinna keskaegse vanalinna, ajaloolise Rotermanni tööstuskvartali ja moodsa südalinna vahel ning seda läbib iga päev tuhandeid autosid ja jalakäijaid. Viru ring on Tallinna südame fookuspunkt, millest intrigeerivamat paika moodsale büroohoonele on raske ette kujutada.

KOKO Arhitektide kavandatud Metro Plaza büroohoone valmis Viru ringristmiku ääres 2009. aastal ning see ehitati ajaloolise Rotermanni kaubamaja asemele. Kuivõrd 19. sajandi keskpaigast pärineva klassitsistliku hoone fassaadid olid kaitse all, tuli need säilitada ja uue mahuga võimalikult sujuvalt integreerida. Pinev debatt osapoolte vahel viis selleni, et ehitusse läks kavand, mille kohaselt ajalooline fassaad ja uus büroohoone teineteisest selgelt eristusid.

Klassitsistliku kahekorruselise fassaadi taga asuva Metro Plaza näol on tegemist siiski moodsa, ratsionaalse büroohoonega, mille alumistel korrustel on kaubandus- ja teeninduspinnad ning üleval valgusküllased kontoriruumid. Tervet Metro Plaza uut mahtu ümbritseb unikaalse tehnilise lahendusega klaasfassaad, mis ümarate nurkade, toonklaasi ja ebasümmeetrilise jaotusega pehmendab fassaadi mõju vahetult ümbritsevale linnaruumile. Klaasfassaadile on moodsate valgustitega kuvatud öine kirev valgusprogramm, mis elavdab pimedal ajal linnaruumi ja võimaldab sügistalvisel hooajal korraldada valgusetendusi.

Kriitikud on Metro Plazat süüdistanud „fassadismis”, selles, et Rotermanni kaubamaja ajalooline fassaad ja uus büroohoone maht ei moodusta orgaanilist tervikut. Linnaehituslikus mõttes võib neil kriitikutel kohati õiguski olla, kuid ometi on Metro Plaza hoone, millel on tugev isikupärane karakter.