Valge Maja Nõmmel

Arhitektid

Martin Aunin
Novarc

Sisedisain

Kaire Kemp-Tišler, Ea Andla

Asukoht

M. Metsanurga 8a, Tallinn

Pindala

406m2

Ehitusjärk

Valminud 2007

Ehitaja

AS Merko Ehitus

Klient

Eraisik

Fotod

Kaido Haagen, Martin Siplane, Arne Maasik, Ülo Josing

Tüpoloogia

Elamu projektid

Sildid

Elamu, Tallinn, Villa

Eramu ehitamisel on ebatavaline korraldada avalik võistlus parima projekti valimiseks, kuid see nurgakrunt Nõmmel sai just sellise au osaliseks.

Tänaval majast mööduja näeb ainult kinnist vertikaalset laudbetoonist pinda, seevastu aiast avaneb hoone muljetavaldavalt ekspressiivne fassaad. Valgest anodeeritud alumiiniumist murtud katuseräästad ja rohke klaasi kasutamine annavad majale unikaalse näo. Erinevalt paljudest teistest klantshoonetest, on Valge maja detailne teostus ja ehituskvaliteet algusest peale olnud prioriteetne.

Majal on kolm suurt terrassi: esimene avaneb tänavale ning loob huvitava sissepääsuala; teised kaks avanevad aeda, kuid vaatavad eri suunas. Eluruum algab maja sees ja liigub sujuvalt õue, mida rõhutab terrassilaudadega samas suunas jooksev plankdekoor, mis on ääristatud õhukeste terratso plaatidega. Välisseina külge pidi jookseb valgest munakivist jalgtee.

Interjöör on kujundatud voolava avatud ruumina, kus kõik tegevused on omavahel põimunud. Ainsa erandina on magamistuba paigutatud eraldatud privaatsesse tsooni. Väliskujundust domineerivale betoonile ja klaasile on sisemuses lisatud puitdetaile, mis loovad sooja atmosfääri toas. Terve maja on automatiseeritud ning sellele tehnikale pääseb ligi eraldi tehnokorruselt keldris. Huvitavaim tehniline detail on klaasfassaadil asuvad sensorid, mis liigutavad aknaluuke vastavalt päikese asukohale taevas.