Noole 8 Kortermaja

Arhitektid

Eek & Mutso Architects
Margit Mutso

Kaasautor

Kristi Põldme

Asukoht

Noole 8, Kalamaja, Tallinn

Pindala

4396m2

Ehitusjärk

Valminud 2008

Klient

Agulimaja OÜ

Fotod

Reio Avaste

Tüpoloogia

Elamu projektid

Sildid

Korter, Tallinn

Kalamaja on üks Tallinna linnasüda ümbritsevatest ajaloolistest puitasumitest. Alates 2000. aastate keskpaigast on see varem vaene ja lagunenud puitmajade rajoon muutunud linna üheks ihaldusväärsemaks elupiirkonnaks. Inimesed kolivad siia boheemlaslikku sarmi, romantikat ja rohelust otsides.

Noole tänava kortermaja on üks näide sellest, kuidas lepitada omavahel kaasaegset arhitektuuri ja kultuuriväärtusena kaitsealust keskkonnaga. Ebatavaliselt pika hoone vorm on paljus tuletatud vanast tööstushoonest, mille paekivist müürid moodustavad maja esimese korruse. Pea kõigil korteritel on harjumuspärasest suuremad rõdud või terrassid ning korterid varieeruvad ise ühe- kuni viietoalisteni. Viilkatuse all paiknevad korterid ulatuvad läbi kahe korruse.

Hoone välise vormi monotoonsuse vähendamiseks ning põnevamaks ja nüansirohkemaks muutmiseks projekteeriti osa rõdudest eenduvatena, osa taanduvatena. Viimistlusmaterjalide ja detailide valikul lähtuti ümbritsevast ajaloolisest ehitatud keskkonnast – püstine (nn rootsipärane) laudis, mis läheb kohati üle rõdupiirdeks, roostekarva pinnad ja detailid, raudoksiidiga töödeldud betoon, COR-TEN teras ja liivapritsiga töödeldud paekivi. 

Hoone esimesele korrusele planeeriti mitmeid büroo ja äripindu, et tuua vaheldust siinsesse keskkonda, kuid kahjuks on enamik neist võetud tänaseks kasutusele korteritena. Algne eesmärk oli Noole 4 eeskujul jätkata selle taga laiuva kvartali arendamist, kuid arendajad otsustasid edasi liikuda uute lahenduste abil.