Viimsi Keevituse Büroohoone

Arhitektid

Eek & Mutso Architects
Madis Eek

Kaasautorid

Kristi Põldme, Kristel Jaanus

Asukoht

Kaluri tee 13, Haabneeme, Viimsi vald

Pindala

1065m2

Ehitusjärk

Valminud 2010

Klient

AS Viimsi Keevitus

Fotod

Reio Avaste

Tüpoloogia

Äriprojektid, Ajalooline, Sisearhitektuur

Sildid

Kontor, Renoveeritud

Viimsi Keevitus on ettevõte, mis tegeleb peamiselt erinevat sorti torustike ehitusega, kuigi firma nimi viitab seotusele keevitamisega. Maja, mis on rekonstrueeritud nende kontoriks, pärineb 20. sajandi algusest. Algselt oli tegu karjamõisaga ehk sisuliselt küüniga, mille juurde kuulusid lihtsad eluruumid. Vanal hoonel oli kõrge viilkatus ja massiivsed maakiviseinad. Kohalik omavalitsus nõudis hoone rekonstrueerimist originaalile ligilähedaselt samas mahus, kuna hoone ei olnud aga muinsuskaitse all, siis oli arhitektidel projekteerimisel tavalisest rohkem vabadust.

Parafraseerides tuntud Nõukogude ütlust on uus hoone sisult modernne ja vormilt rahvuslik. Fassaad kujutab endast rahvakunstist tuntud vöökirja interpretatsiooni metallis. Sama motiivi on korratud ka siseruumides ja mööblidisainis.

Terasest katusekonstruktsioon toetub betoonist plaadile, mis on paigutatud vanade müüride peale kahekordse T-kujulise põhiplaaniga. Kandvad konstruktsioonid ja kontoriruumide mööbel on kokku keevitatud terastaladest, kolmemõõtmeline rombidest koosnev vöökirja motiiv on kantud klaasustele ja vöökirjaliku kujundusega on ka klaaside turvakleebised, mis tegelikkuses kujutavad endast firma nimetähti VK.

Ettevõtte iseloom kajastub kontorimööbli kujunduses: tugitoolid, diivanilauad ja lillepotid on tehtud kanalisatsioonitorudest, garderoobis on kasutatud veetorusid ja lambid on tehtud ventilatsioonitorudest.

Kontorihoone sissepääsu ette paigutatud pseudoajalooliste betoonlõvide täiendamiseks tellis ettevõte kunstnik Kalle Pruudenilt ka ühe paari kaasaegses stiilis keevitatud lõvisid.