Pae Park

Asukoht

Paepargi 21, Tallinn

Ehitusjärk

Valminud 2016

Fotod

Kert Kaarma

Tüpoloogia

Maastiku- ja linnaplaneerimine

Pae park laiub üle 22 hektari endise paekivimurru kohal, mis hüljati 1960. aastate keskpaigas. Pargi keskel asuv tiik hõivab umbes 8 hektarit kogu alast. Pikk aeg, mille vältel territoorium kasutamata oli, andis sellele omapärase kaootilise pinnareljeefi ning huvitava valiku puu- ja linnuliike. Puude valik on üpris lai ning looduse kapriisi tõttu on siia huvitaval kombel püsima jäänud ka üks virsikupuu.

Paekivimurru taastamistööde (2006-2016) käigus ala puhastati ning jagati kolmeks peatükiks: Mäe, Ööbiku ja Pere pargiks. Mäe pargi reljeef on kõige korrapäratum ning erinevad tasandid on siin ühendatud kaldteede ja treppidega. Siin asub ka suveteater, mida saab kasutada kontsertide, välikino jpm jaoks. Mäe park on ühendatud Pere pargiga 75 meetri pikkuse jalakäijasillaga. Pere park on avatud territoorium mitme erineva tegevusalaga, nagu mänguväljak, plats piknikule, spordiväljak jne. Ööbikupark on säilitanud oma metsiku ilme, et tagada erinevatele pargis elutsevatele lindudele sobilik pesitsupaik. Kogu pargi territooriumi läbivad teed ning ka multšikattega jooksurada, mida saab talvel ka suusarajana kasutada. Pae park on muutunud uueks tõmbekeskuseks ja puhkealaks Lasnamäe elanikele, mis on vaieldamatult rikastanud piirkonna linnaruumi.

Pargi loomise käigus rajati sinna ka uus Lasnamäe linnaosavalitsuse hoone, mis valmis 2011. aastal Raivo Puusepa projekti järgi.