Villa Lokaator

Arhitektid

Indrek Peil
Siiri Vallner
Kavakava Architects

Asukoht

Paldiski

Pindala

197m2

Ehitusjärk

Valminud 2007

Klient

Eraisik

Fotod

Kaido Haagen

Tüpoloogia

Elamu projektid

Sildid

Elamu, Villa

Villa Lokaator mängib teadlikult oma asukoha kõleda ajalooga – maja asub Paldiski, suletud Nõukogudeaegse militaarlinna lähedal. Projekti lähtepunktiks oli vana silikaattellisest ehitatud sõjaväe barakk. Kliendi soov oli asukoha militaarsete keskkonda ümbermõtestada ning inkorporeerida 65 sentimeetri paksused vana hoone seinad uude elumajja. 

Mereäärse asukohaga kaasnevad ehituspiirangud tingisid, et uus maja ei saa olla baraki mõõtmetest suurem. Villa kõige äratuntavamaks jooneks on kaks eenduvat konsoolset merele vaatavat mahtu. Kaks, kumbki oma trepiga,  niinimetatud lokaatorit lisati, et suurendada hoone funktsionaalset pinda.

Elamul on kaks eriilmelist fassaadi: suurte akendega merepoolne fassaad koos terrassiga on pidevas suhtluses ümbrusega ning kinnine tänavapoolne fassaad väikeste vertikaalsete päikese poole pööratud avadega loob range rütmi. Hoone arhitektuur rõhutatab betooni karmi ilu.

Siseruumides on baraki eraldiseisvad ruumid asendatud avatud planeeringuga keskkonnaga. Tubade paiknemine eri tasanditel loob erinevad aktiivsustsoonid, mille meeleolu sõltub hetke valgusoludest. Päikesevalgus pääseb elamusse hoone lõunaküljel justkui varjendist pärinevatest valgusavadest, mis annab ruumile kergust ja soojust. Kaudse valguse vihud panevad ruumi helendama.

Hoonet ümbritsenud looduskeskkond säilitati oma algsel ilmel.