Eramaja Meriväljal

Arhitektid

Inga Raukas
Allianss Architects
Tarmo Teedumäe
Toomas Tammis

Sisedisain

Monika Löve

Asukoht

Merivälja, Tallinn, Estonia

Pindala

385.4m2

Ehitusjärk

Valminud 2007

Klient

Eraisik

Fotod

Arne Maasik

Tüpoloogia

Sisearhitektuur, Elamu projektid

Sildid

Elamu, Tallinn, Villa

See villa asub Meriväljal, valdavalt 1920-1970. aastatel valminud eramajade keskel. Uus hoone ei ürita vormiliselt end ümbritseva kontekstiga suhestada ja  keeldub keskkonda sulandumast, arhitektuurne lahendus järgib hoopiski hoonesisesest funktsionaalset skeemi.  Kolmekorruseline hoone laotub nõlvale ning avaneb lõunapäikese ja mere poole. Ainulaadse asukoha boonuseid võimendatakse siseruumide paigutusega. Kõikide tubade aknad vaatavad ühele poole, Tallinna lahe suunas. 

Hoone alumine osa ning osaliselt süvendatud aia tugisein on tehtud valubetoonist, millest on valatud ka n-ö. vahekorruse põrand. Pinnasesse süvendatud ärklikorrus peidab endas spordisaali ja sauna, kust pääseb privaatsesse aeda. Kahel ülemisel korrusel paiknevad elu- ja magamistoad. Vahekorrusel asub elutuba koos söögitoa ja avatud köögiga, mis toimib ka aeda avaneva verandana. Kahe ülemise korruse kandekonstruktsioonides on kasutatud terast ning välisseinad on viimistletud tumeda vineertahveldisega, mis annab maja korpusele mööblitüki ilme.

Tumedat vineeri on kasutatud ka vahekorruse sisekujunduses, et rõhutatult siduda interjöör ja eksterjöör. Ülemise korruse laste ja vanemate magamistoad on teineteisest eraldatud väikese tuule eest varjatud terrassiga, mis jääb ainult pererahva privaatseks kasutamiseks. Ülemise korruse hele ja valgusküllane kujundus eristub selgelt vahekorruse ja eksterjööri tumedavärvilisest ilmest. Kolme korruse siseruumid on kujundatud erinevate atmosfäärsete keskkondade järgnevusena, mis avalduvad üha kõrgemale korrusele ronides.