Pääsukese 9 Eramaja

Arhitektid

Novarc
Martin Aunin

Sisedisain

Mari Koger

Asukoht

Pääsukese 9, Tabasalu, Harku Parish

Pindala

282m2

Ehitusjärk

Valminud 2002

Ehitaja

Nael.ee OÜ

Klient

Eraisik

Fotod

Kaido Haagen, Arne Maasik

Tüpoloogia

Sisearhitektuur, Elamu projektid

Sildid

Elamu, Villa

Arhitekt kirjeldas maja kohe peale ehitamist järgmiselt: “Idee, mis vormis selle elamu, toetub asukohale ehk krundile paekaldal, kust avanevad vaated merele ja Tallinnale ning kus on palju avarust ja ringi uitavad lehmad.” Lehmad kadusid siiski kiire kinnisvaraarendamise tõttu peagi ning kümmekonna järgnenud aastaga ümbritseti krunt paljude uute erinevas stiilis elamutega.

Elamu on jagatud kaheks – osaliselt liimpuidust valmistatud konstruktsiooni ja vineerkattega eluhooneks ning tehislikuks betoonseintega künkaks, mis peidab endas garaaži ja abiruumi. Päikese poole avanev terrass on kaetud ebakorrapärase kujuga paekiviplaatidega. Nii puidu kui loodusliku paekivi kasutamine lehislauast ribikattega esifassaadil tõukub soovist sobituda ümbritsevasse keskkonda.

Hoone on vertikaalselt jagatud kolmeks. esimese korruse ruumid on kinnise iseloomuga ning nende akendel on osaliselt piimjad klaasid, mistõttu on iga tuba erineva iseloomuga. Teine korrus on seevastu avar ja õhuline, sest on jagatud kaheks tasandiks. Seal asub tihedat kasutust leidev köök-elutuba asub teisel korrusel ning lükanduste abiga on võimalik avada terve korrus üheks suureks ruumiks, mis hõlmab ka magamistuba ja vannituba. Ülemise tasandi poolkorrust koondavaks elemendiks on katuselatern, mis tänu oma kujule murrab valgust nii, et see jaotub ühtlaselt üle kogu ruumi.Köök-elutoa südameks on tulekolle ruumi keskel, mis astub dialoogi Epp-Maria Kokamäe soojades toonides fresco a secco tehnikas seinamaaliga. Väärtust lisab ka mööbel, millest osa on kujundatud sisearhitekti poolt just selle elamu jaoks. Sise- ja väliskujunduse lihtsa vormi võlu rõhutavad teostuse kõrge kvaliteet ja erinevate materjalide omavaheline harmoonia.