Rakvere Väliteater

Arhitektid

Kadarik Tüür Architects
Mihkel Tüür
Ott Kadarik

Disainer

Uku-Kristjan Küttis

Asukoht

Rakvere

Pindala

280m2

Ehitusjärk

Püstitatud ja demonteeritud 2011

Klient

SA Rakvere Teatrimaja

Fotod

Terje Ugandi

Tüpoloogia

Maastiku- ja linnaplaneerimine, Avalikud projektid

Sildid

Avalik

Välietenduste lava püstitati 2011. aastal 12 korda mängitud suveetenduse tarvis. Selle peamine arhitektuurne eesmärk oli luua suletud, hubane ja intiimne ruum, mis tekitab kohese sideme näitlejate ja vaatajate vahel.

Loodud arhitektuurne vorm raamis maastiku viisil, kus park, puud ja tiik said keskseks osaks lavakujundusest. Kerge puitkonstruktsioon pakkus avarust ja võimaldas jooksvalt teha muudatusi vastavalt teatri vajadustele, nagu lavavalgustuses.

Arhitektid üritasid vältida lahenduses selget narratiivi. Lava kui objekt on abstraktsioon, mis loob meeleolu. Nende lähtekohaks oli teatriproduktsiooni sisulised teemad 20. sajandi alguses (fin de siècle, futurism, noored poeedid jne) ja ajastu vaim, mida vaadeldi erinevatest nurkadest, et visualiseerida keerulist hetke Euroopa ajaloos.

Välilava tarvis kasutati 50 x 50 mm puitprusse, mis on hea looduslik materjal ehitamiseks ning hilisemaks kergeks demonteerimiseks. See andis teatrile võimaluse materjali tulevikus taaskasutada uute produktsioonide kujunduses. Istumisala mahutas 420 pealtvaatajat ning lava enda pindala oli 280 m².

Peale 12 etendust lava demonteeriti ning kasutatud jäätpuitu kasutati muude projektide jaoks.