Rotermanni Laudsepatöökoda

Arhitekt

KOKO Architects

Asukoht

Roseni 7, Tallinn, Estonia

Pindala

2700 m2

Ehitusjärk

Valminud 2009

Klient

Rotermann City

Fotod

Kaido Haagen
Andrus Kõresaar

Auhinnad

1. koht TAB 2009
2. koht TAB 2011

Tüpoloogia

Äriprojektid, Ajalooline

Sildid

Renoveeritud, Tallinn, Võistlus, Energia säästlik, Kontor

Rotermanni kvartal on oluline Eesti nüüdisaegse arhitektuuri ja linnaehituse keskus. Hinnaline 19. sajandi tööstusarhitektuur on oskuslikult kokku sulatatud moodsa kvaliteetarhitektuuriga. Tihe linnakvartal on täielikult jalakäijate päralt ning siit leiab nii kauplusi, restorane, kontoreid, majutusasutusi kui ka kortereid.

 

KOKO arhitektide ajaloolise laudsepatöökoja rekonstrueerimisprojekt on julgemaid kavandeid uuenenud Rotermanni kvartalis. Hoone asub kvartali peaväljaku ääres ja paistab silma oma vormimänguga – kolm tehnofuturistlikku torni langetavad pea 20. sajandi tööstusarhitektuurile ja toimivad ühtlasi ka pilku püüdvate maamärkidena.

Hoone alumises osas, vanas paekiviseintega mahus asuvad äri- ja abipinnad. Kolm vertikaalset mahtu, mis on paigutatud vana kohale, sisaldavad kontoriruume. Tornide rajamine tulenes soovist jätta ajalooline hoonekehand puutumata. Seejuures kujundati tornide kandvad konstruktsioonid nii, et nende raskus ei langeks vanadele müüridele. Konsoolsed põrandaplaadid, nurgelised fassaadielemendid ja aknad toetuvad hoopis tornide keskmes asuvale kandvale konstruktsioonile. Hoone fassaadile kinnitatud ja öösiti süttiv valgustus väljendab modernsuse ja eneseteadliku jõulisuse sõnumit.

Muinsuskaitsealune paekivist laudsepatöökoja rekonstrueerimine on hea näide nullindate ehitusbuumi ajast, mil eraettevõtjatest kinnisvaraarendajatel oli nii soovi kui ka vahendeid tellida ekstravagantset arhitektuuri. Samuti peegeldab see ka kultuuriväärtusi haldavate ametkondade soovi mõtestada ümber oma seisukoht ajaloolise ja tänapäeva arhitektuuri vastastikuse suhte osas.

Projekt leidis äramärkimist Mies van der Rohe nimelisel Euroopa Liidu Kaasaegse Arhitektuuri Võistlusel.