Tallinna Teletorn

Arhitekt

KOKO Architects

Kutsutud võistlus

2009, 1. koht

Tunnustus

2012 Eesti Kultuurkapital / Aastapreemia / Lennusadama angaaride ja Teletorni rekonstrueerimise eest

Asukoht

Kloostrimetsa tee 58A, Tallinn

Pindala

10 000m2

Ehitusjärk

Valminud 2012

Klient

Tallinna Teletorni Sihtasutus

Fotod

Kaido Haagen, Arne Maasik, Kalle Veesaar, Ken Juks

Tüpoloogia

Ajalooline, Avalikud projektid

Sildid

Võistlus, Tallinn

Teletorn on Eesti kõrgeim ehitis. See kerkis aastatel 1975-1980 osana suurest ehitusprogrammist Tallinnas toimunud Moskva olümpiamängude purjeregati tarbeks. Programmi raames valmisid veel näiteks Linnahall, Postimaja, Pirita olümpiakeskus jpt. projektid. Teletornist sai Eesti taasiseseisvumise üks sümboleid, kui sealt edastavaid signaale kaitsti Nõukogude sõjaväe eest. Torn oli avalikkusele aastatel 2007-2012 suletud, sest see ei vastanud avaliku ruumi tuleohutuse nõuetele.

2009. aastal võitis KOKO arhitektid avaliku konkursi torni renoveerimiseks. Eesmärgiks oli muuta teletorn taas populaarseks külastuskeskuseks. Kui varasemalt oli külastajatele avatud vaid torni restorankorrus, siis uus lahendus pidi tornist muutma mitmekülgseks meelelahutuse- ja vabaajakeskuseks. KOKO arhitektide projekti üks ulatuslikumaid muutusi oli uue sissepääsuala rajamine. Vana varikatuste ja basseiniga sissepääsuala asemele ehitati uus rohkete kaldpindadega pääsla, mis on ühtlasi ka teletorni ajaloost kõneleva väljapaneku alguspunktiks.

Siseruumid, nii alumised korrused kui ka vaateplatvorm, ehitati kapitaalselt ümber. Uue sisekujunduse juhtmotiiviks on 1960. ja 1970. aastatest inspireeritud tehnoloogiline esteetika. Moodne valguslahendus koos huvitavate ruumiliste võtetega loob külastuskeskus tunde justkui asuks külastaja ajakapslis.

Restoranis keskendub kujundus mugavusele, pakkudes külastajatele võimalust igakülgselt nautida üht parimat avanevat vaadet Tallinnale ning hea ilma korral isegi Soome rannikule. Vaatekorruse ekspositsioonis on võimalik suhelda puutetundlike ekraanide ja liikumisanduritega varustatud robotitega. KOKO arhitektide juhtimisel on Teletorn muutunud Nõukogude tehnorajatisest moodsaks külastuskeskuseks. Restoran, kinosaal ja ekspositsiooniruumid pakuvad külastajatele võimalust nautida ergutavat ja meeldivat päeva võimsate vaadetega Teletornis.